FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Album Download

Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Bolin
2018-12-01, 12:32
Polskie Archiwum X
Autor Wiadomość
BALKAN 
Administrator

Wysłany: 2016-10-08, 22:01   Polskie Archiwum X

Rozdziały
1 Kości z Tarnowa
2 Spowiedż zabójcy
3 Motywy zbrodni
4 Hakowy
5 Zaginiony narzeczony
6 Bez śladu
Specyfika Podhala
7 Zamurowany
8 Zabójstwo radcy prawnego
9 Czternaście lat pózniej
10 Kryptonim "Kadłub"

Calość zamieszczę jak najszybciej się da ;-)

emilcia159 

Wysłany: 2016-12-20, 14:16   

ksiazka fajna chociaz nie dokonca mnie nasycila. za malo szczegolow.... jestem takze zawiedziona, ze nie opisali Krakowskiego Milczenia OWIEC...

BALKAN 
Administrator

Wysłany: 2016-12-20, 23:15   

No domyślam się że nie do końca Ciebie nasyciła ;-) Tak, brak jest zdjęć i raportów z miejsc zdarzeń. Szczególnie chodzi mi o sprawę zabójstwa radcy Antoniego. Ech, ostatnio coś tylko o rozczłonkowaniu zwłok czytam :-D Jedna Orzechowska teraz ta :-? Potem Denke :-P Ale musisz przyznać że rzetelnie opisane, na podstawie akt spraw.
Dział x utworzyłem po to, żeby był swojego rodzaju uzupełnieniem do ogólnie dostępnych info. Sprawa KMO również tam jest.

Regis 

Potwierdzenie wizualne: 12
Wysłany: 2017-01-30, 08:55   

Książka sama w sobie ciekawa, natomiast liczyłem na większą rozbieżność od tematów przedstawionych w cyklu dokumentalnym TVN "Archiwum X - Śledztwa po latach". Kto zna tą produkcję to książką może się trochę rozczarować, bo sporo (może nawet większość?) wątków była poruszana w tym dokumencie.

A co do samej treści, to uderzyło mnie to ile razy policja podeszła do sprawy machinalnie i rutynowo, gdzie zadowolili się mętnymi tłumaczeniami rodziny nie weryfikując tego (np. że poszukiwany bliski wyjechał za granicę) czy nie zapytali o to kiedy była robiona wylewka w garażu (ze względu jako potencjalne miejsce ukrycia zwłok). Wiadomo, że nie do każdej sprawy jest wzywane Archiwum X i ciekawe ile z takich spraw "ciemnej liczby morderstw" nie zostało wyjaśnionych tylko ze względu na rutynę i opieszałość śledczych. Wiem, że łatwo się krytykuje i wytyka błędy siedząc na kanapie z książką w ręce, ale niektóre opisane błędy są tak proste, że trochę bardziej ciekawskie dziecko by na to wpadło.

BALKAN 
Administrator

Wysłany: 2017-01-30, 14:13   

No właśnie, i nie zastanowiło cię to? Widzisz to nie o opieszałość i rutynę chodzi. Myślisz że śledczy nie chcieliby rozwiązać tych spraw Regis? Mogę cię zapewnić, że jak najbardziej by chcieli. Chodzi o statystyki. Ich przełożeni dzień w dzień pokazują im statystykę wykrywalności w województwie. Im mniejsza liczba niewykrytych zabójstw, przestępstw tym lepiej dla danej komendy. Awanse są, premie urlopy. A jak dużo niewykrytych to ciach po premii i zapierdol od rana do nocy.

Regis 

Potwierdzenie wizualne: 12
Wysłany: 2017-02-01, 09:31   

Rozumiem, statystyki itp ale nawet w przypadku takich spraw jak morderstwa? Chciałbym wierzyć, że wyrabianie normy działa przy np wystawianiu mandatów. Sugerujesz, że wiele morderstw przedstawia się jako zaginięcie, ze względu na "lepszy wygląd" w statystykach?
Pewnie masz rację, ale po części, myślę że (jak w każdej pracy) są lepsi i gorsi (czytaj bardziej i mniej skuteczni) policjanci. Chociaż za PRL wykrywalność przestępstw oficjalnie wynosiła 99% :P

voss 
Moderator

Zaproszone osoby: Moderator
Potwierdzenie wizualne: 4323
Wysłany: 2017-02-01, 10:56   

Cytat:
Im mniejsza liczba niewykrytych zabójstw, przestępstw tym lepiej dla danej komendy. Awanse są, premie urlopy. A jak dużo niewykrytych to ciach po premii i zapierdol od rana do nocy.

i dokładnie tak wygląda to w b. wielu firmach / zawodach itd.
Zawodowo nie mam nic wspólnego z policja / wymiarem sprawiedliwości. Ale na przykład, też odczulę wczorajszy "koniec miesiąca " i odpowiednie podciąganie liczb.

A to że policji "patrzy się na statystyki " to nic nowego ( tzw. opinia publiczna robi swoje ) i dlatego myślę ze zawsze ( przynajmniej tak długo jak będą tam pracować ludzie ) będzie się te statystyki trochę tuningować.

Cytat:
Chociaż za PRL wykrywalność przestępstw oficjalnie wynosiła 99% :P

ostatnio czytałem ze w Wiedniu wykrywalność zabójstw od kilku lat wynosi 100% . :shock:
Teraz trzeba by się tylko zastanowić ile w tym Wiedniu jest takich "nie całkiem dobrowolnych zgonów " uznanych za naturalne lub samobójstwa.
Myślę ze podobnie jest wszędzie, a przykładów można znaleźć wiele, szczególnie w sprawach mocno nagłaśnianych.

BALKAN 
Administrator

Wysłany: 2017-02-05, 13:29   

Regis napisał/a:
Rozumiem, statystyki itp ale nawet w przypadku takich spraw jak morderstwa? Chciałbym wierzyć, że wyrabianie normy działa przy np wystawianiu mandatów. Sugerujesz, że wiele morderstw przedstawia się jako zaginięcie, ze względu na "lepszy wygląd" w statystykach?
Pewnie masz rację, ale po części, myślę że (jak w każdej pracy) są lepsi i gorsi (czytaj bardziej i mniej skuteczni) policjanci. Chociaż za PRL wykrywalność przestępstw oficjalnie wynosiła 99% :P

Dokładnie o to mi chodziło Regis. Morderstwa są podciągane pod zaginięcia lub samobójstwa. Ale mało tego, najbardziej przygnębiające jest to że na przestrzeni ostatnich 20 lat takie sprawy są liczone już w setki. Między innymi dlatego powołano Archiwum X.

Odpowiedz do tematu