FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Album Download

Rejestracja Zaloguj

 

Poprzedni temat :: Następny temat
Josef Mengele
Autor Wiadomość
Ruda
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-02, 22:27   Josef Mengele

Josef Mengele (ur. 16 marca 1911 w Günzburgu, zm. 7 lutego 1979 w Bertiodze (Brazylia) – niemiecki lekarz, doktor medycyny i antropologii, zbrodniarz wojenny, zwany Aniołem Śmierci oraz SS-Hauptsturmführer (kapitan).
dzieciństwo
Był najstarszym z trzech synów Karla i Walburgi (z domu Hupfauer) Mengele. Wyrastał w głęboko katolickim domu. Jego ojciec, inżynier, był właścicielem odlewni produkującej sprzęt rolniczy i młynarski. Był ulubionym dzieckiem rodziny, był także niezwykle uzdolniony. Jego ulubionymi przedmiotami były biologia, zoologia, fizyka, filozofia naturalna i antropologia. Jako dziecko kilkakrotnie otarł się o śmierć w wyniku chorób lub wypadków. Mając sześć lat omal nie utopił się w beczce deszczówki. Przeszedł ciężkie zatrucie krwi. W 1926 roku zachorował na zapalenie szpiku kostnego, z którego jednak wyszedł.

W 1930 roku zdał maturę. Najpierw chciał studiować stomatologię, ale w końcu zdecydował się na medycynę. W październiku 1930 roku Josef Mengele wyjechał z rodzinnego miasta do Monachium na studia.
lekarz
W 1935 roku Josef Mengele otrzymał tytuł doktora za pracę pod tytułem „Badania rasowo-morfologiczne żuchwy u czterech grup rasowych”. Była to napisana suchym stylem, choć drobiazgowo zilustrowana praca, w której Mengele wykazywał możliwość identyfikacji przynależności rasowej ludzi na podstawie badań żuchwy. Nie było w niej treści antysemickich czy rasistowskich. W 1936 roku Mengele zdał państwowy egzamin lekarski w Monachium i podjął pierwszą pracę – w klinice Uniwersytetu Lipskiego. Pełnił tam funkcję młodszego rezydenta. W Lipsku poznał Irene Schoenbein – swoją pierwszą żonę.

1 stycznia 1937 roku, dzięki rekomendacji prof. Mollisona, został asystentem w Instytucie Dziedziczności, Biologii i Czystości Rasowej Trzeciej Rzeszy na Uniwersytecie Frankfurckim. Dołączył do zespołu badawczego jednego z najwybitniejszych genetyków europejskich – prof. Otmara Freiherra von Verschuera. Jednym z tematów jego badań były bliźnięta. Razem z profesorem pisali raporty dla specjalnych trybunałów sądzących Żydów przyłapanych na utrzymywaniu intymnych stosunków z Aryjkami. W maju 1937 roku Josef Mengele wstąpił do NSDAP (nr 5574974). Rok później po dokładnej kontroli drzewa genealogicznego Josef Mengele został przyjęty do SS. W lipcu 1938 roku Mengele otrzymał dyplom medycyny Uniwersytetu Frankfurckiego – oznaczało to, że stał się dyplomowanym lekarzem.

W lipcu 1939 roku poślubił Irenę. Centralne Biuro do spraw Ras i Przesiedleń zakwestionowało jej czystość rasową – chodziło o jednego z jej dziadków, który mógł pochodzić z nieprawego łoża. Drobiazgowe śledztwo nie dało żadnych rezultatów, jednak przez to małżeństwo Mengele nie zostało uznane za całkowicie czyste rasowo.
wojna
Latem 1940 roku Mengele otrzymał przydział do jednostki wojskowej w Kassel, jako oficer medyczny. Spędził tam tylko miesiąc. W sierpniu awansował do stopnia SS-Untersturmführera i został wcielony do Waffen-SS. W czerwcu 1941 roku został wysłany na Ukrainę, gdzie po raz pierwszy wziął udział w walkach i przyznano mu Krzyż Żelazny drugiej klasy. Następnie przebywał pewien czas w okupowanej Polsce jako pracownik ekspozytury Urzędu Genealogicznego do spraw Rasy i Osadnictwa, podlegającego bezpośrednio Heinrichowi Himmlerowi. W Polsce zespoły lekarzy SS przeprowadzały kontrolę mieszkańców zajętych przez Niemców terenów pod względem ich przyszłej przydatności rasowej[2].

W styczniu 1942 roku Mengele powrócił na front wschodni jako członek służby medycznej dywizji Waffen-SS Viking (5 Dywizja Pancerna SS Wiking). Latem 1942 roku po pięciodniowej bitwie o Batajsk otrzymał Krzyż Żelazny pierwszej klasy za wyciągnięcie pod ostrzałem dwóch rannych żołnierzy z płonącego czołgu i udzielenie im pierwszej pomocy. Otrzymał także Czarną Odznakę za Rany oraz Medal za Opiekę nad Narodem Niemieckim.

Pod koniec 1942 roku został przeniesiony do Berlina do Biura do spraw Ras i Przesiedleń. 24 maja 1943 roku, po kolejnym awansie (do stopnia Hauptsturmführera SS) Mengele (najprawdopodobniej za wstawiennictwem von Verschuera) otrzymał przeniesienie do obozu koncentracyjnego Auschwitz zastępując jednego z chorych lekarzy.
Auschwitz-Birkenau
Mengele wyróżniał się spośród lekarzy SS w Auschwitz. Jako jedyny służył na froncie i posiadał wysokie odznaczenia. Na początku Mengele objął funkcję lekarza obozu kobiecego w Birkenau. Już w dwa dni po przybyciu do obozu zadecydował o posłaniu do komór gazowych wszystkich 1042 Romów, w których barakach wybuchła epidemia tyfusu. Zdaniem Mengele tyfusu nie należało leczyć, lecz eliminować.[3].

Od chwili przybycia do Auschwitz Mengele – wraz z innymi oficerami i lekarzami SS, wśród których znajdowali się dr Carl Clauberg i dr Johann Paul Kremer – uczestniczył w selekcji Żydów i Romów przybywających do obozu z całej Europy. Gestem dłoni lub ruchem trzcinki wskazywał „niezdatnych do pracy", a zatem przeznaczonych do natychmiastowej likwidacji w komorach gazowych. Posyłał tam wszystkie dzieci, starców, chorych, ułomnych lub osłabionych Żydów i Romów oraz wszystkie ciężarne kobiety. Od maja 1943 do listopada 1944 roku Mengele wziął udział w co najmniej 74 selekcjach na rampie[3].

Odegrał ponadto aktywną rolę podczas 31 selekcji w obozowym szpitalu, wysyłając na śmierć poprzez rozstrzelanie, wstrzyknięcie trującej substancji lub zagazowanie tych chorych, których zdrowie podkopały głód, przymusowa praca, niewyleczone choroby lub sadystyczne zachowanie strażników. Podczas każdej akcji selekcyjnej nienagannie ubrany w biały lekarski fartuch i białe rękawiczki Mengele rychło zyskał wśród więźniów Auschwitz miano Anioła Śmierci[3].

Josef Mengele w obozie Auschwitz przeprowadzał także eksperymenty pseudomedyczne. Jego głównym celem było znalezienie sposobu na genetyczne warunkowanie cech aryjskich u dzieci i zwiększenie ilości ciąż mnogich. Dlatego też obiektem jego zainteresowań stały się bliźnięta, na których przeprowadzał wszystkie możliwe badania medyczne. Potem oboje bliźniąt było równocześnie zabijanych, aby porównać ich narządy wewnętrzne. Mengele pracował także nad opracowaniem metody zmiany koloru oczu oraz nad chorobą obecną w obozie cygańskim (romskim) w Birkenau – tzw. zgorzelą policzka (inaczej noma, rak wodny). Interesowały go również różne anomalie biologiczne np. karłowatość. Do swoich eksperymentów ofiary wybierał spośród tysięcy więźniów żydowskich i romskich przywożonych na rampę w Birkenau. Bliźnięta i inne ofiary jego eksperymentów były przetrzymywane w stosunkowo dobrych warunkach, jednak przeprowadzane eksperymenty były bardzo okrutne. Badania rozpoczynały dokładne pomiary czaszek, uszu, nosów i innych cech zewnętrznych badanych dzieci. Potem były one zabierane do szpitala męskiego, gdzie dokonywano badań anatomicznych. Następnie bliźnięta i karłów poddawano okrutnym badaniom bez znieczulenia. Wykonywano amputacje, punkcje lędźwiowe, wstrzykiwanie tyfusu, umyślne zakażanie ran i inne. Mengele wielokrotnie rozkazywał przeprowadzenie całkowitej wymiany krwi między parami bliźniąt. W obozie miał dwie pracownie eksperymentalne oraz salę do przeprowadzania sekcji zwłok ulokowaną w jednym z krematoriów.

Wyniki swoich badań nad bliźniętami zamierzał wykorzystać do napisania pracy habilitacyjnej, której jednak nie zdążył ukończyć. Wyniki jego badań nie zachowały się, bo Mengele uciekł z Auschwitz na dziesięć dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej i zabrał ze sobą całą dokumentację badań nad bliźniętami i karłami, która później została najprawdopodobniej zniszczona. Współczesne próby odtworzenia programu jego badań oparte są na zeznaniach jego współpracowników, zarówno kolegów-lekarzy, jak i więźniów prowadzących dokumentację. Współczesne oceny programu jego badań w większości uznają, że nie miały one żadnej większej wartości naukowej. Szacuje się, że Mengele wykonał swoje zbrodnicze eksperymenty na ok. 1500 bliźniętach, z których przeżyło mniej niż 100[4].
Losy powojenne[edytuj]

Gdy zbliżał się koniec wojny, Mengele zamienił mundur SS na mundur zwykłego niemieckiego żołnierza. Został schwytany i umieszczony w amerykańskim obozie jenieckim pod Monachium. W przeciwieństwie jednak do ogółu członków Waffen-SS, przez zwykły przypadek, prawdopodobnie z powodu jego kłopotów ze zdrowiem, nie pozwolono mu na wykonanie standardowego dla SS tatuażu z grupą krwi po wewnętrznej stronie lewego ramienia, ok. 20 cm nad łokciem. Brak tatuażu uchronił go od automatycznego aresztowania[5].
Dom Mengele w Hohenau w Paragwaju

W całej Europie rozpoczęły się zakrojone na dużą skalę poszukiwania Mengele, a mimo to zdołał się ukryć na cztery lata. W 1949 (zdaniem Daniela J. Goldhagena) dzięki pomocy biskupa Aloisa Hudala[6] uciekł do Argentyny, gdzie został namierzony przez Mossad, ale nie zatrzymany, bo priorytetem Mossadu była wtedy akcja zatrzymania Adolfa Eichmanna[7]. W 1959 przeniósł się do Paragwaju, a w 1960 znalazł się w Brazylii. Nigdy nie stanął przed sądem, chociaż za pomoc w jego schwytaniu wyznaczono nagrodę w wysokości 10 mln marek.

Zmarł 7 lutego 1979 roku niedaleko Sao Paulo w Brazylii – w czasie kąpieli w oceanie doznał prawdopodobnie udaru mózgu i utonął. Pochowany został jako Wolfgang Gerhard. Przeprowadzone badania DNA w 1992 potwierdziły tożsamość Mengele.Trochę ździwiłam się gdy nie znalazłam go tutaj.
 
     
smk
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-02, 23:28   

Wiesz, nie dodajemy wszystkich żeby nowi użytkownicy też mieli co robić. Miałam kiedyś książkę o Aushwitz z pięknymi zdjęciami. Jego gębę pamiętam do dziś, podobnie jak ciała osób, na których przeprowadzał swoje eksperymenty.
 
     
Envire
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-08, 22:49   

W mieszkaniu w Ameryce zostawiłem sporą dokumentację o mordercach, w tym o Mengele.Szkoda że nie mam jak Wam jej przełożyć.
 
     
BALKAN 
Administrator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 23 Paź 2010
Posty: 543
Wysłany: 2011-12-08, 23:02   

To nie zabrałeś tego ze sobą? Pisz co pamiętasz.
_________________

 
     
Envire
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-09, 16:21   

Z tego co pamiętam (Bo o Mengele za dużo nie czytałem) to był tam ładny opis jego lat spędzonych w Brazylii, gdzie zajmował się "leczeniem". Wspomniano również o dziwnym zjawisku, mianowicie w latach w których Mengele się tam pojawił, zaczęły rodzić się bliźniaki o jasnych włosach i niebieskich oczach.Były tam też wzmianki o badaniach nad dziedziczeniem cech, oraz ładny spis bliźniąt w Auschwitz.Mengele podczas około dwóch lat skorzystał tam z około od 400 do 200 bliźniąt, niewiele z nich przeżyło.
Pamiętam również opisy badań...Sekcje zwłok przeprowadzane na zabitych dosercowym zastrzykiem dzieciach, zszywano dzieci plecami,nadgarstkami , badania nad odpornością organizmu, elektrowstrząsy, zarażanie tyfusem.
To tyle, po świętach poproszę siostrę o wysłanie tego.
 
     
Ruda
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-09, 20:25   

też spotakałam się z artykułem że wiele bliźniąt zaczeło się rodzic w czasie gdy Mengele tam przebywał i ze pracował jako "całkiem dobry weterynarz" ;]
 
     
smk
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-10, 16:07   

A to ciekawe ja nic takiego nie słyszałam. Najwyraźniej był zbyt przywiązany do dawnych praktyk by ich zaniechać. Od razu przychodzi mi na myśl opowiadanko Kinga "Zdolny uczeń"
 
     
Ruda
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-10, 20:54   

wiesz ja to widzę tak; miał już wklepaną ideologię z ktorą ciężko mu było skończyc a może nawet zaczoł wierzyc w te pierdoły o rasie Aryjskiej?? ale w każdym razie jakieś tam postępy były skoro rodziły się te bliźnięta
 
     
smk
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-10, 23:00   

Ruda tu chyba nie o ideologię chodzi raczej o pasję
 
     
Cyrano 
Administrator


Zaproszone osoby: 40
Wiek: 35
Dołączył: 19 Paź 2009
Posty: 138
Wysłany: 2011-12-11, 20:35   

ciekawie ta postacjest przedstawiona w książce pt."Byłem asystentem doktora Mengele"
_________________
Umrę ci kiedyś.
Oczy mi zamkniesz.
I wtedy — swoje
Smutne, zdziwione,
Bardzo otworzysz.
 
 
     
BALKAN 
Administrator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 23 Paź 2010
Posty: 543
Wysłany: 2011-12-11, 23:34   

Nie czytałem. Przedstawia go neutralnie? W sumie Mengele nigdy mnie nie interesował, ale jednego mojego kolegę Mengele interesował bardzo, wycisnę z niego (kolegi:)) co się da i zdam wam relację
_________________

 
     
Ruda
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-12, 09:31   

z Mengele za dużo nie wyciśniesz śmiem twierdzić że będzie milczał jak grób ;)
a ja mam gdzieś jakiś artykuł o nim był nawet bardzo ciekawy....zaraz poszukam i wklepie :D
 
     
ailema
[Usunięty]

Wysłany: 2012-05-29, 15:40   

Z tego co pamiętam też mam jakąś książkę o nim tylko musiałabym poszukać na strychu .Czytałam ją kilka razy jednak dawno to było i wielu rzeczy już nie pamiętam .Jak odświeżę pamięć to może coś napiszę w tym temacie
 
     
Beti 

Wiek: 28
Dołączyła: 04 Lis 2014
Posty: 7
Skąd: Strzelce kraj.
Wysłany: 2014-11-06, 09:14   

Jak dla mnie wyjątkowo interesująca postać. W tym okresie medycyna nie byla zbyt rozwinięta, więc nie można wykluczyć że był poprostu ciekawy a jak dobrze wiemy, 'okazja czyni złodzieja' co prawda eksperymenty byly okrutne, ale jak inaczej miał sprawdzić jak 'to wszystko w środku działa'. Równie ciekawy jest wzrost urodzeń bliźniąt, gdzieś jeszcze wyczytałam że odznaczały się typowo ' aryjskimi cechami' czyzby eksperymenty anioła śmierci byly skuteczne?
_________________
zło jest zbyt fascynujące,dobro zaś zbyt mało efektywne
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | Template created by piotrwiduchowski.pl  Creative Commons License
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 10