FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Album Download

Rejestracja Zaloguj

 

Poprzedni temat :: Następny temat
Jarosław Stukan "Seksualni seryjni mordercy"
Autor Wiadomość
Triss Merigold
[Usunięty]

Wysłany: 2015-03-10, 15:38   Jarosław Stukan "Seksualni seryjni mordercy"

Książka skupia się na kilku zagadnieniach z zakresu morderstw na tle seksualnym. Oprócz suchego opisu wybranych przypadków Stukan wyjaśnia mechanizmy tworzenia się i działania wszelkich perwersji seksualnych dowodząc iż przejścia w dzieciństwie mają w nich decydujące znaczenie. Jest to więc głównie książka z dziedziny psychologi sądowej.
Dział 1 Sadyzm Seksualnym
1. Kryteria diagnostyczne sadyzmu seksualnego
2. Etiologia sadyzmu seksualnego
3. Sadyzm seksualny vs. Sadyzm patologiczny
Opisy przypadków
Pedro Lopez
Pirosca Janscó
Earl Nelson
Richard Ramirez
John Christie
Carl Panzarm
Dział 2 Nekrofilia
1. Kryteria diagnostyczne nekrofilii
2. Typy nekrofilii
3. Etiologia nekrofilii
Opisy przypadków
Jeffrey Dahmer
Edmund Kolanowski
John Gacy
Theodor Bundy
Edmund Kemper
Edward Gein
Dział 3 Wampiryzm i kanibalizm seksualny
1. Kryteria diagnostyczne wampiryzmu seksualnego
2. Kanibalizm seksualny
3. Etiologia wampiryzmu i kanibalizmu seksualnego
Opisy przypadków
Peter Kürten
Ion Râmaru
Karol Kot
Andriej Czikatiło
Vincezo Verzeni
Albert Fish
Dział 4 Sprawy sporne, nierozwiązane i ciekawe
1. Dusiciel z Bostonu(Albert DeSalvo)
2. Mistrz Masarski(Armin Meiwes)
3. Kuba Rozpruwacz

Nie czytałam innych prac Stukana więc nie będę się do nich w żaden sposób odnosić w mojej opinii. Wybrane przypadki są ciekawe choć miałam wrażenie, że autor w niektórych momentach gubił się w swoich własnych wnioskach. Niektóre z przypadków traktuje bardzo dogłębnie z psychologicznego punktu widzenia podczas gdy inne jedynie „muska”. Być może wynika to z braku odpowiednich danych, ale jaki sens miało w tym wypadu prezentowanie tych właśnie sylwetek? Ciekawe jest pokazanie rozwoju pojęć w przeciągu lat i różnego do nich podejścia. Ogólnie książkę polecam choć nie zgadzam się ze niektórymi wysnutymi przez autora wnioskami. Zaprzecza im chociażby przypadek Karola Kota chyba, że potraktuje się go jako wyjątek od reguły. Gdyby jednak założyć, że za wszelkie mordercze skłonności winę ponosi trauma w dzieciństwie to nasuwa mi się pytanie dlaczego mimo iż większość seryjnych morderców miała rodzeństwo tylko oni kończyli z „szafą” pełną zwłok. Wychodzi również na to, że mężczyźni mają dużo większą skłonność ku perwersjom seksualnym i morderczym zapędom, a co za tym idzie jest dużo łatwiej „uszkodzić” ich psychikę. Oczywiście to tylko moje wnioski :)
Przy okazji dodam jeszcze, że Stukan stanowczo nadużywa zdań wielokrotnie złożonych.
 
     
pix 


Potwierdzenie wizualne: 1
Pomogła: 2 razy
Wiek: 28
Dołączyła: 23 Lip 2012
Posty: 452
Wysłany: 2015-03-10, 19:53   

W ostatnim czasie zakupiłam kilka książek Stukana, w tym właśnie Seksualnych seryjnych morderców. Nie zaczęłam jeszcze czytać, jest trzecia w kolejce ;)
_________________
Pozdrawiam wszystkich cieszących się życiem ;)
 
     
psyche 

Potwierdzenie wizualne: 11
Dołączył: 23 Sty 2015
Posty: 8
Wysłany: 2015-03-14, 13:25   

Książka ta pojawiła się w rekomendacjach Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, wraz z recenzją. Prawa,górna część strony:
http://www.zielona-gora.po.gov.pl/
lub z czasem, bo informacje "nowe" na stronie się rpzesuną, należy wejść w menu głownym w zakładkę: monografie, podręczniki i czasopisma.

Recenzja:

Seksualni seryjni mordercy
ISBN: 978-83-941254-0-0, oprawa miękka, s. 240
Opis:
Krótka, choć treściwa monografia niewątpliwie zasługująca na uwagę. Jest to jedyna obecnie na polskim rynku wydawniczym pozycja stanowiąca swoiste „kompendium wiedzy” na temat problematyki seksualnych seryjnych morderców, pomimo swoich niewielkich gabarytów.
Czytelnicy przyzwyczajeni jednak do niezwykle precyzyjnych i dogłębnych analiz autorstwa Jarosława Stukana, jakie przedstawiał m.in. w „Diagnozie ryzyka samobójstwa” mogą poczuć niedosyt. Omawiane bowiem na wstępnie każdego z rozdziałów w sposób „szczątkowy/zachowawczy” zagadnienia mogą okazać się dla czytelnika niewystarczające − wymagające zdobycia uzupełniających informacji we własnym zakresie. Niewykluczone jednak, że zamysłem autora było pobudzenie czytelnika do własnych poszukiwań.
Publikacja, poprzedzona wstępem, składa się z 4 rozdziałów o następujących tytułach:
1. Sadyzm seksualny
2. Nekrofilia
3. Wampiryzm i kanibalizm seksualny
4. Sprawy sporne nierozwiązane i ciekawe
Autor w problematykę kolejnych perwersji wprowadza czytelnika przedstawiając kryteria diagnostyczne właściwe dla każdej z nich. Teoretyczny wstęp ułatwia prześledzenie analizy przypadków seksualnych seryjnych zabójców jakie wybrał autor.
Nie do przecenienia jest dobór opisywanych i analizowanych w monografii sprawców. Wydaje się, że głównym kryterium doboru jakim kierował się autor, jest ich różnorodność: odmienność mechanizmów tworzenia się: zaburzeń, skłonności do skrajnych perwersji, czy skłonności do zabijania, a także odmienność działania sprawcy – w zakresie tej samej perwersji.
Wydaje się, że autor kieruje się myślą, że „Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn.”, skupia się bowiem przede wszystkim na wskazaniu czynników decydujących o tworzeniu się m.in. zaburzeń, czy skłonności do skrajnych perwersji, które upatruje w dzieciństwie, w procesie socjalizacji, kiedy to jego zdaniem tworzy się „tożsamość zabójcy”. To stanowi niewątpliwy walor. Wysiłek jaki autor wkłada w próbę wyjaśnienia mechanizmów przemocy seksualnej, parafilii seksualnych, motywacji jakie kierowały poszczególnymi opisywanymi w książce sprawcami – seryjnymi zabójcami – zasługuje na uznanie.
Warto zwrócić uwagę, że autor nie unika konfrontacji, często poddaje w wątpliwość opinie orzekających w sprawach biegłych, jednocześnie szeroko argumentując i wyjaśniając czytelnikowi tego powody.
Część merytoryczną zamyka wykaz źródeł, z których czerpał autor, wśród których większość to zagraniczne publikacje książkowe, przedruki z Internetu oraz dostępne tam pliki audiowizualne. Liczba pozycji w bibliografii problemu wynosi 90.
Jarosław Stukan Seksualni seryjni mordercy
Adresaci:
Niewątpliwie monografia nie należy do literatury łatwej, nie tylko ze względu na jej kontrowersyjny temat − wagę i charakter analizowanych zbrodni, czy zawartych w książce opisów, stanowi jednak cenne źródło wiedzy dla prokuratorów, policjantów czy sędziów zajmujących się sprawami karnymi.
Pozycja jest rekomendowana osobom zainteresowanym psychopatologią zabójców skrajnego typu, skierowana w szczególności do psychologów, psychiatrów, śledczych, profilerów policyjnych.

Dodać należy do powyższego tekstu, że wiele zagadnień nie jest omawiana w sposób szczątkowy/zachowawczy, bo tematyka opisywana w książce nie istnieje w literaturze światowej. Dotyczy to szczególnie kanibalizmu seksualnego, co do którego raczej nie można - uzupełnić - swojej wieszy studiując inne prace na temat perwersji seksualnych. Autor w tym względzie jako pierwszy nakreślił kształt perwersji dotąd nieopisywanej, choć zdarzało się, że niektórzy autorzy używali pojęcia kanibaliozm seksualny, lecz go nie rozwijali i nie wyjaśniali.
Podsumowując, dużej części wiedzy opisanej w tej książce nie można uzupełnić studiując inną literaturę fachową.
 
     
M 


Dołączył: 28 Lut 2013
Posty: 304
Wysłany: 2015-03-14, 20:05   Seksualni seryjni mordercy(Jarosław Stukan)

psyche napisał/a:
Pozycja jest rekomendowana osobom zainteresowanym psychopatologią zabójców skrajnego typu, skierowana w szczególności do psychologów, psychiatrów, śledczych, profilerów policyjnych.
Zastanawiam się nad tym i to bardzo. Czy przedstawiony język nie będzie tam zbyt nudny.
Mogą być tam tylko statystyki i wykresy itp.zastanawiam sie co jest tam o Kolanowskim i Kocie? :roll:
 
     
Triss Merigold
[Usunięty]

Wysłany: 2015-03-16, 17:04   

Język jest fachowy, ale nie ma żadnych statystyk czy wykresów. Powyższa recenzja przytoczona przez psyche jest bardzo trafna. Książka na pewno nie jest łatwa w odbiorze, ale przeczytać warto.
 
     
pix 


Potwierdzenie wizualne: 1
Pomogła: 2 razy
Wiek: 28
Dołączyła: 23 Lip 2012
Posty: 452
Wysłany: 2015-04-06, 12:21   Re: Seksualni seryjni mordercy(Jarosław Stukan)

M napisał/a:
(...) zastanawiam sie co jest tam o Kolanowskim i Kocie? :roll:


O Kocie nie ma nic nowego. Autor przytacza m.in. fragmenty wywiadu z Karolem udzielonego podczas pobytu w areszcie. Są też fragmenty zeznań Danuty W., "przyjaciółki" Karola.

Książkę zapewne dzisiaj skończę. Moim zdaniem warto nabyć ;)
_________________
Pozdrawiam wszystkich cieszących się życiem ;)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | Template created by piotrwiduchowski.pl  Creative Commons License
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 10