FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Album Download

Rejestracja Zaloguj

 

Poprzedni temat :: Następny temat
Peter Sutcliffe
Autor Wiadomość
Agro
[Usunięty]

Wysłany: 2010-09-16, 19:29   Peter Sutcliffe

Peter William Sutcliffe (ur. 2 czerwca 1946), znany jako Rozpruwacz z Yorkshire, w latach 1975-1980 zamordował trzynaście kobiet na północy Anglii, siedem innych zaś okaleczył.

Sutcliffe urodził się w Bingley, w Yorkshire, jego ojciec pracował w młynie. Postrzegany w szkole jako samotnik, zakończył edukację mając piętnaście lat. Po opuszczeniu szkoły chwytał się różnych robót - przez jakiś czas był grabarzem, w końcu otrzymał pracę w lokalnej fabryce, na nocnej zmianie.

W 1966 roku poznał Sonię Szurmę, którą osiem lat później, 10 sierpnia 1974 r. poślubił. Wkrótce potem został zwolniony z pracy w fabryce, wyrobił sobie jednak prawo jazdy na samochody ciężarowe i 29 września 1975 r. rozpoczął pracę jako kierowca. Jego żona kilkakrotnie poroniła, a lekarze orzekli, że nie będzie mogła mieć dzieci. Sonia Sutcliffe ukończyła kurs przygotowujący do zawodu nauczyciela i w 1977 r. podjęła pracę w tym zawodzie, dzięki czemu ona i Peter mogli nabyć swój pierwszy dom w Heaton, Bradford, dokąd przeprowadzili się w tym samym roku.

Nadzór nad śledztwem w sprawie zabójstwa Wilmy McCann objął superintendent Dennis Hoban. Stu pięćdziesięciu policjantów przeprowadziło tysiące rozmów, zbierając zeznania i sprawdzając każdego, kto miał bodaj cień powiązań z Wilmą. Przepytano sześć tysięcy kierowców ciężarówek. Cała ta praca nie przybliżyła jednak policjantów ani na jotę do schwytania mordercy.

Tymczasem 20 listopada 1975 r. w garażu w Preston, Lancashire znaleziono zwłoki dwudziestosześcioletniej Joan Harrison. Została uderzona obcasem buta w tył głowy, po czym skopana na śmierć. Początkowo policja nie łączyła tego morderstwa ze sprawą Wilmy McCann, jednak później, gdy korespondujący z policjantami osobnik, utrzymujący że jest Rozpruwaczem z Yorkshire, wspomniał w liście o Preston, zaczęto błędnie mniemać, iż Joan Harrison jest jedną z ofiar Rozpruwacza. W istocie rzeczy Sutcliffe zaatakował po raz kolejny dopiero 20 stycznia 1976 r. Zabił czterdziestodwuletnią Emily Jackson, która w pubach Leeds dorabiała jako prostytutka. Jej okaleczone ciało znaleziono osiemset metrów od pubu Gaiety. Morderca ogłuszył ją za pomocą młotka i zadał pięćdziesiąt jeden ciosów śrubokrętem, zostawił także na jej ciele odcisk ciężkiego gumiaka.

W marcu 1976 r. George Oldfield z West Yorkshire Police Headquarters odebrał pierwszy z serii listów wysłanych przez osobę, utrzymującą iż jest poszukiwanym seryjnym mordercą, odpowiedzialnym za śmierć Joan Harrison. List ten został uznany przez Oldfielda za fałszywe wyznanie winy dokonane przez kogoś o niestabilnym umyśle. 9 maja 1976 Sutcliffe zaatakował Marcellę Claxton, dwudziestoletnią prostytutkę, co stało się po raz kolejny w Leeds. Marcella, dwukrotnie uderzona w głowę młotkiem, zdołała przeżyć, jednak przypłaciła spotkanie z Rozpruwaczem lękiem przed mężczyznami, zawrotami głowy i głęboką depresją. Kolejny mord miał miejsce po kilkumiesięcznej przerwie, 5 lutego 1977 roku, a jego ofiarą padła dwudziestoośmioletnia Irene Richardson. Tym razem morderca nie zadowolił się zadawaniem ran kłutych, lecz rozciął brzuch Irene tak, ze wypłynęły zeń wnętrzności.

Kolejne ofiary to Patricia Atkinson, zamordowana 23 kwietnia 1977 r. i Jayne MacDonald, która poniosła śmierć 25 czerwca 1977 r. Po morderstwie na tej ostatniej nadzór nad śledztwem przejął sam George Oldfield. Policja zacieśniła współpracę z mediami, przepytywała tysiącznych świadków, tymczasem Peter Sutcliffe wciąż unikał długiego ramienia sprawiedliwości. Po części spowodowane było to ogromem śledztwa, mnogością przewijających się zeznań, wątków i tropów do sprawdzenia. Za przykład mogą posłużyć odciski opon zostawione przez mordercę przy ciele Irene Richardson. Na ich podstawie ustalono, że Rozpruwacz posiada średnich rozmiarów sedana lub vana, a z pomocą producentów opon udało się sporządzić listę dwudziestu sześciu możliwych marek. Policjanci - a było to w czasie, kiedy jeszcze nikomu się nie śniło o komputerach biurowych - przeczesywali rejestry pojazdów. Cała ta mrówcza praca pozwoliła zawęzić pole poszukiwań do, bagatela, stu tysięcy samochodów.

Tymczasem Sutcliffe nie próżnował. 10 lipca 1977 roku w Bradford napadł na czterdziestodwuletnią Maureen Long, która przeżyła, mimo wielu ran zadanych w klatkę piersiową i brzuch. Ponieważ stróż nocny opisał samochód, którym odjechała Maureen wraz z nieznanym mężczyzną jako białego Forda Cortinę, podejrzenia policji skierowały się na taksówkarzy. Jeden z nich, Terry Hawkshaw, nie dysponujący przekonującym alibi, a odpowiadający swym wyglądem opisom świadków, został umieszczony pod stałą obserwacją. Policja przeszukała również jego dom, nie pomijając nawet pojemników na śmieci, rzecz jasna bez rezultatu. Pobrano również próbki jego krwi i włosów, zabrano do badania odzież i dywaniki z samochodu.

1 października 1977 r. Rozpruwacz zabił po raz kolejny, tym razem w Manchesterze. Dwudziestoletnia prostytutka, Jean Jordan, wsiadła do samochodu Sutcliffe'a, który zawiózł ją w odludne miejsce niedaleko Cmentarza Południowego. Tam zmiażdżył jej czaszkę trzynastoma ciosami młotka, a ciało ukrył pod płotem cmentarza. Sutcliffe powrócił tam parę dni później, by pastwić się nad rozkładającym się ciałem swej ofiary. Zwłoki Jean Jordan odnaleziono 10 października. 14 grudnia 1977 r. w Leeds, morderca zaatakował dwudziestopięcioletnią Marylin Moore, która zdołała przeżyć, mimo gradu ciosów jaki spadł na jej czaszkę.

21 stycznia zginęła Yvonne Pearson, której okaleczone ciało odnaleziono dopiero w marcu. Podobnie jak w wypadku Jean Jordan i tu Sutcliffe znęcał się nad martwym ciałem ofiary. Dziesięć dni później Rozpruwacz zamordował Helen Rytka. 10 marca 1978 roku George Oldfield otrzymał kolejny list od rzekomego mordercy, ponownie wysłany z Sunderland. Autor po raz kolejny wspominał morderstwo Joan Harrison i zapowiadał, że jego kolejna ofiara będzie stara. Niedowierzanie policji co do tożsamości autora listów z Rozpruwaczem z Yorkshire wzrosło po odnalezieniu zwłok Yvonne Pearson, o której w ostatnim liście nie było wzmianki.

Vera Millward, czterdziestojednoletnia mieszkanka Manchesteru zasiliła grono ofiar Rozpruwacza 16 maja 1978 roku. Jej krzyki o pomoc zostały zignorowane przez świadków, jako że okolica w której miało to miejsce znana była z rozmaitych dziwnych hałasów. Po tym zabójstwie nastała jedenastomiesięczna przerwa w krwawej działalności Petera Sutcliffe.

tu jak był młodszy

http://pl.wikipedia.org/wiki/Peter_Sutcliffe

aż dziw bierze że jeszcze nikt o nim tu nie napisał.Dosyć kontrowersyjna postać która nieco wzorowała się na legendarnym kubie rozpruwaczu min. dlatego że na ofiary zazwyczaj wybierał prostytutki dotkliwie okaleczał ich ciała ponadto pisał listy do organów ścigania zabił wiele kobiet bo aż 13, kilka z jego niedoszłych ofiar na szczęście udało się odratować mordował i napadał przez 6 lat policja w tym czasie wiele nie ustaliła to był okres kiedy udoskonalano dopiero wszystkie metody kryminalistyczne więc możliwe że i dlatego passa Rozpruwacza z Yorkshire trwała tak długo.
 
     
panzram
[Usunięty]

Wysłany: 2010-09-17, 20:34   

Rzeczywiście dziwne, że jeszcze nie było tematu, wszak Sutcliffe Jugend i te sprawy.
 
     
Ghost Rider
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-28, 16:12   

Dokumencik przedstawiajacy Stcliffa
cz1 http://www.youtube.com/watch?v=WHSb8juL8SQ
cz2 http://www.youtube.com/wa...feature=related
cz3 http://www.youtube.com/wa...feature=related
cz4 http://www.youtube.com/wa...feature=related
cz5 http://www.youtube.com/wa...feature=related

Jezyk Angielski Zawiera miedzy innymi rozmowe z ojcem.
 
     
Deranged 
TLK

Potwierdzenie wizualne: 1
Wiek: 26
Dołączył: 10 Maj 2015
Posty: 1
Skąd: Salt Lake City
Wysłany: 2015-05-11, 15:11   

ten pan jest dosc dobrym przykladem stania sie psychopata poprzez dosc trudne dziecinstwo , juz w szkole byl samotnikiem , zapewne chodzil myslac i zyjac w swoim wyimaginowanym swiecie. Widac tutaj wzornictwo na Jack the Ripperze o ktorym widze ze nie ma nawet tutaj artykulu (!) , ogolnie widac ze o takie seryjne morderstwa bylo latwiej w polowie XX wieku z braku analiz DNA jak i technologii ktora pozwolilaby schwytac sprawcow tak szybko jak dzisiaj , mysle ze w dzisiejszych czasach mozna dokonac zrboni doskonalej i po jednym zabojstwie swietnie zaplanowanym mozna uciec jezeli jednak ofiary beda dalej sie pojawialy i ich zabojstwa beda bardzo podobne napewno znajda sprawce.
 
 
     
Triss Merigold
[Usunięty]

Wysłany: 2015-05-12, 14:42   

http://mordercy.jun.pl/vi...B1+rozpruwaczem
Dyskusja na temat Kuby Rozpruwacza jest tuaj, ale masz rację powinien być też osobny temat. Niedopatrzenie z naszej strony w najbliższym czasie naprawimy.
Jeżeli chodzi o Sutcliffe to wydaje mi się, że na psychopatię nie ma wpływu dzieciństwo. W książce "Psychopaci są wśród nas" autor opisuje przypadek dwóch sióstr wychowujących się w całkiem normalnej rodzinie. Jedna z nich jako dorosła została zdiagnozowana jako psychopatka co miało odzwierciedlenie w jej wcześniejszym postępowaniu właściwie od dzieciństwa.
 
     
Khaleesi
[Usunięty]

Wysłany: 2015-05-20, 15:57   

Triss Merigold napisał/a:
http://mordercy.jun.pl/viewtopic.php?t=86&highlight=kto+by%B3+kub%B1+rozpruwaczem
Dyskusja na temat Kuby Rozpruwacza jest tuaj, ale masz rację powinien być też osobny temat. Niedopatrzenie z naszej strony w najbliższym czasie naprawimy.
Jeżeli chodzi o Sutcliffe to wydaje mi się, że na psychopatię nie ma wpływu dzieciństwo. W książce "Psychopaci są wśród nas" autor opisuje przypadek dwóch sióstr wychowujących się w całkiem normalnej rodzinie. Jedna z nich jako dorosła została zdiagnozowana jako psychopatka co miało odzwierciedlenie w jej wcześniejszym postępowaniu właściwie od dzieciństwa.


Well, naukowcy jeszcze nie ustalili co dokładnie jest przyczyną psychopatii, ale zasadniczo zgadzają się z tym, że zarówno wychowanie, jak i natura mają wpływ.
 
     
BALKAN 
Administrator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 23 Paź 2010
Posty: 543
Wysłany: 2015-05-20, 23:47   

well ;-) "strzeliłaś sobie w kolano tym postem Khaleesi" Czytałaś najnowsze artykuły na ten temat :-D ? Nie ;-) ? Otóż wspomniani przez Ciebie naukowcy (to głównie psychiatrzy ze specjalizacją kliniczną) doszli do wniosku że ani wychowanie ani środowisko nie mają wpływu (najmniejszego) na wystąpienie tej choroby.
_________________

 
     
Khaleesi
[Usunięty]

Wysłany: 2015-05-21, 16:29   

BALKAN napisał/a:
well ;-) "strzeliłaś sobie w kolano tym postem Khaleesi" Czytałaś najnowsze artykuły na ten temat :-D ? Nie ;-) ? Otóż wspomniani przez Ciebie naukowcy (to głównie psychiatrzy ze specjalizacją kliniczną) doszli do wniosku że ani wychowanie ani środowisko nie mają wpływu (najmniejszego) na wystąpienie tej choroby.


To bardzo ciekawe. Czy mogę poprosić o linki?
 
     
BALKAN 
Administrator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 23 Paź 2010
Posty: 543
Wysłany: 2015-05-21, 22:19   

Bardzo proszę http://ajp.psychiatryonli...eld=psychopathy do przeczytania masz 208 stron. Jak będzie problem z tłumaczeniem pomogę.
_________________

 
     
Khaleesi
[Usunięty]

Wysłany: 2015-05-22, 00:22   

BALKAN napisał/a:
Bardzo proszę http://ajp.psychiatryonli...eld=psychopathy do przeczytania masz 208 stron. Jak będzie problem z tłumaczeniem pomogę.


Och, link który podałeś odsyła do artykułów o bardzo różnorodnym wieku, niektóre pochodzą nawet z lat dwudziestych. :)
Współcześnie uznanie zdobywa triarchiczny model psychopatii, w którym wydzielono trzy podstawowe składowe osobowości psychopatycznej, których rozwój uzależniony jest od wielu czynników - genetycznych, nerobiologicznych i środowiskowych.
Ciekawa lektura.
 
     
BALKAN 
Administrator


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 23 Paź 2010
Posty: 543
Wysłany: 2015-05-25, 21:31   

No niezle Khaleesi dzięki. Powrócmy jednak do tematu ;-)
_________________

 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | Template created by piotrwiduchowski.pl  Creative Commons License
Strona wygenerowana w 0.09 sekundy. Zapytań do SQL: 12