FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Album Download

Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Paul Ogorzow
Autor Wiadomość
Triss Merigold
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-20, 13:53   

W pełni zdaję sobie z tego sprawę, że gdyby sprawa nie była tak "gorąca" to jego linia obrony mogłaby okazać się skuteczna przynajmniej na tyle, że nie dostałby kary śmierci. Oczywiście ja również nie wiem czy był winny i w tej chwil ciężko to ocenić. Zgadzam się w pełni że nie można go oceniać jako przygłupiego prymitywa bo z całą pewnością taki nie był.Brak porządnego wykształcenia i nieciekawe pochodzenie nie powstrzymało go przed znalezieniem dobrej pracy, awansem i piastowaniem odpowiedzialnego stanowiska. Musiał być inteligentny, ale przede wszystkim cwany. W zasadzi taki opis pasowałby jak ulał do seryjnego mordercy. A to, że przedstawiano go jako bestię? Cóż- takie czasy, taka władza. Taki morderca musiał być potworem, nieokrzesanym brutalem, mającym niewiele wspólnego z człowiekiem.

M 

Wysłany: 2016-01-21, 11:02   Paul Ogorzow

Ktoś już zwrócił na to uwagę. Mamy okres II Wojny światowej co dzień ginie wiele tysięcy ludzi. Jedną z ofiar była niejaka Frieda Koziol(ł) 02.07.1994roku. prawdopodobnie Niemka polskiego pochodzenia czyli korzenie polskie. Zastanawiam się czy jak by wśród zabitych byli sami żydzi i Polacy to czy by dostał karę śmierci :-? :roll:

pix 

Potwierdzenie wizualne: 1
Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2016-01-21, 13:57   

Triss, ale to były czasy, kiedy porządnego wykształcenia nie miała większa część społeczeństwa. Zapotrzebowanie na pracowników było tak duże, że przyjmowano właściwie każdego, kto się nawinął. Ogorzow wcale nie musiał się wysilać, by zostać kolejarzem.

Obecnie nawet za jednorazowe oddalenie się z posterunku (bez zgody bezpośredniego przełożonego, czyli dyżurnego ruchu) otrzymałby dyscyplinarkę.

M, ciekawe spostrzeżenie swoją drogą ;)

Triss Merigold
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-21, 17:34   

pix, zgoda, z tym, że facet w sile wieku byłby raczej wciągnięty do wojska i wysłany na front gdyby był zwyczajny i tępy. Musiał się więc czymś tam wykazać, że nie potraktowano go jak mięso armatnie, a zostawiono jako cennego pracownika.

voss 
Moderator

Zaproszone osoby: Moderator
Potwierdzenie wizualne: 4323
Wysłany: 2016-01-21, 19:24   

M,
Cytat:
Mamy okres II Wojny światowej co dzień ginie wiele tysięcy ludzi. Jedną z ofiar była niejaka Frieda Koziol(ł) 02.07.1994roku. prawdopodobnie Niemka polskiego pochodzenia czyli korzenie polskie. Zastanawiam się czy jak by wśród zabitych byli sami żydzi i Polacy to czy by dostał karę śmierci

czytając na temat tej sprawy zetknąłem się z takim cytatem:
"die Nazi Größen, die immer nervöser werden ('Was soll das Ausland von uns denken!?')"
"Nazistowscy dygnitarze, coraz bardziej nerwowi ( Co pomyśli o na zagranica !?) "

myślę ze oni nie tyle przejmowali się ofiarami i ich pochodzeniem, ale tym ze ktoś, ze swoich obywatele lub jeszcze gorzej z zagranicy, mógł by "zauważyć"ich nieudolność.
I dlatego sprawca musiał być skazany na śmierć. No i przede wszystkim, sprawca musiał być.

Triss Merigold,

Cytat:
Musiał się więc czymś tam wykazać, że nie potraktowano go jak mięso armatnie, a zostawiono jako cennego pracownika.

dokładnie,
nawet przed wojna praca na kolei była z powodu wynagrodzenia i dodatków socjalnych ( np. dodatkowe ubezpieczenia ) bardzo lukratywna. I niełatwo się było tam dostać. W czasie wojny dodatkowo, często, "chroniła przed frontem".

pix,
nie myl tych czasów z latami po 1945r w Polsce.

voss

pix 

Wysłany: 2016-01-21, 19:36   

Voss, nic nie mylę. Jednym z wielu zadań kolei jako instytucji było, jest i będzie zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom i całemu państwu. Mimo wojny kolej funkcjonować musiała. Nie było opcji, by wszystkich jej pracowników wcielono do armii.

voss 
Moderator

Wysłany: 2016-01-21, 19:47   

pix,
Cytat:
Zapotrzebowanie na pracowników było tak duże, że przyjmowano właściwie każdego, kto się nawinął.

tym co powyżej napisałem, chciałem właśnie powiedzieć, ze mieli tak duży wybór kandydatów z pewnością nie musieli przyjmować każdego.

A wiec Ogorzow czymś musiał się wykazać.

voss

pix 

Wysłany: 2016-01-21, 20:52   

Oczywiście, że nie musieli, ale w większości przypadków tak właśnie było :) Wątpię, by Ogorzow musiał się czymś wykazać. No bo sam pomyśl, czym on mógł się wykazać?

voss 
Moderator

Wysłany: 2016-01-21, 21:25   

Cytat:
Oczywiście, że nie musieli, ale w większości przypadków tak właśnie było

o, a skąd takie przekonanie :?:

Cytat:
Wątpię, by Ogorzow musiał się czymś wykazać. No bo sam pomyśl, czym on mógł się wykazać?

no właśnie myślę ze tym o czym pisała
Triss Merigold,
Cytat:
Musiał być inteligentny, ale przede wszystkim cwany.

a może jeszcze poza tym był w pracy np. bardzo dokładny / pedantyczny.
Cechy które pozwoliły mu dłużej ukrywać jego przestępstwa.

ale to wszystko spekulacje.
Sprawa na tyle ciekawa, że według dzisiejszych standardów został skazany praktycznie bez żadnych dowodów winy.

voss

pix 

Wysłany: 2016-01-21, 22:22   

Gdyby faktycznie był inteligentny, nie oddalałby się z posterunku w godzinach pracy. Tylko idiota (ewentualnie człowiek chory) zachowałby się w tak skrajnie nieodpowiedzialny sposób. Natomiast gdyby był cwany i pedantyczny, pozbyłby się brudnej (poplamionej krwią) odzieży.

Oczywiście, że to tylko spekulacje :) Warto dyskutować, wyrażać własne opinie, niekoniecznie we wszystkim trzeba być przecież jednomyślnym. Jest nawet ciekawiej, gdy nasze (czyt. userów) zdania są podzielone. Przynajmniej z mojego punktu widzenia tak właśnie jest ;)

voss 
Moderator

Wysłany: 2016-01-22, 08:37   

pix,
Cytat:
Oczywiście, że to tylko spekulacje :) Warto dyskutować, wyrażać własne opinie, niekoniecznie we wszystkim trzeba być przecież jednomyślnym. Jest nawet ciekawiej, gdy nasze (czyt. userów) zdania są podzielone. Przynajmniej z mojego punktu widzenia tak właśnie jest

z tym zgadzam się w 100% :mrgreen:

voss

Triss Merigold
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-22, 10:06   

pix napisał/a:
Gdyby faktycznie był inteligentny, nie oddalałby się z posterunku w godzinach pracy. Tylko idiota (ewentualnie człowiek chory) zachowałby się w tak skrajnie nieodpowiedzialny sposób.

Muszę Ci przyznać, że to bardzo idealistyczne podejście. Niestety inteligencja, a już na pewno cwaniactwo, nie zawsze muszą iść w parze z odpowiedzialnością.

pix 

Wysłany: 2016-01-22, 17:14   

Idealistyczne? W kwestii pracy a i owszem ;)

Chciałam po prostu wykazać, że Ogorzow nie był tak doskonały, jak co niektórzy uważają.

Mam tu jeszcze jeden dość istotny cytat.

"Paul Ogorzow znany był wśród współpracowników ze swojej nienawiści do kobiet i próżniactwa. Miał zwyczaj opuszczać miejsce pracy w godzinach dyżuru. Gdyby nie zeznania innego pracownika, być może Kripo w ogóle nie zwróciłoby na Ogorzowa uwagi. Był przecież żonaty, wychowywał dwoje dzieci, należał poza tym do partii nazistowskiej."

Źródło: http://www.oddlyhistorical.com

voss 
Moderator

Wysłany: 2016-01-22, 18:45   

Cytat:
Chciałam po prostu wykazać, że Ogorzow nie był tak doskonały, jak co niektórzy uważają.

no jeśli o mnie chodzi to nie uważam, że był doskonały ( gdyby taki był to by go nie stracono ), Myślę ze był "kontrowersyjny" ( to jest odpowiednie słowo, cokolwiek tez znaczy).

A teraz inny cytat opisujący Ogorzowa
"Seine beste Tarnung aber ist seine absolute Bürgerlichkeit. Ehrbarer Reichsbahner ist er, Hilfsweichensteller, mal auch Telegraphist, ist zuständig für die Weichen- und Signallaternen auf seiner Strecke, immer korrekt und zuverlässig, hat häufig Bereitschaftsdienst und sitzt dann allein im Stellwerk Vnk an der Zobtener Straße, gleich da, wo die Lauben beginnen."

"Ale jego najlepszy kamuflażem jest jego absolutna przeciętność. Zacny / czcigodny kolejarz , zwrotniczy, czasem nawet telegrafista jest odpowiedzialny za rozjazdy i sygnalizacje świetlna na jego trasie, zawsze dokładny i wiarygdny, często jest na dyżurze, a następnie siedzi sam w nastawnicy VNKna ul. Zobtener, tam gdzie zaczynają się altanki działkowe."

fragment z książki "Wie ein Tier. Der S-Bahn-Mörder" Horst Bosetzky

nie cytuje tego by cokolwiek udowadniać, chciałem tylko pokazać jak różnie
przedstawiana jest postać Ogorzowa.

no i myślę ze po skazaniu to już na pewno on nie był:
Ehrbarer Reichsbahner - Zacny / czcigodny kolejarz
wtedy to nawet najdalszy sąsiad zawsze już wiedział ze Ogorzow "nienawidził kobiet" :roll:

voss

pix 

Wysłany: 2016-01-22, 20:56   

Z Triss uważacie, że musiał się czymś wykazać, żeby otrzymać posadę na kolei. Że był inteligentny, cwany, pedantyczny. Według cytatu, który wyżej przytoczyłam, wcale taki "doskonały" nie był ;) Ale znowuż Ty przytoczyłeś fragment, który mówi zupełnie co innego. I w co tu teraz wierzyć? ;)

Nastawnia, na której pracował Ogorzow. Jak widać już nieczynna.

Rozbita czaszka jednej z ofiar Ogorzowa.

I jeszcze kilka fotek samego Ogorzowa.

Odpowiedz do tematu