FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Album Download

Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prawo do posiadania broni
Autor Wiadomość
pix 

Potwierdzenie wizualne: 1
Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2015-09-20, 15:13   

Ojojoj, już niemal dwa lata nikt tu nie pisał. Od tego czasu na forum zagościło kilku nowych stałych bywalców, więc odświeżam wątek ;) Co sądzicie o wprowadzeniu szerszego dostępu do broni palnej w naszym kraju? Ja swojego stanowiska oczywiście nie zmieniłam, w dalszym ciągu jestem przeciwna tej idei. A jakie są Wasze przekonania? Podyskutujmy.

A propos broni i co się z tym wiąże - zabijania, czytałam niedawno, że jeszcze przed rokiem 1974 w Teksasie (USA) całkowicie legalnie mąż mógł zabić żonę i jej kochanka, przyłapanych na gorącym uczynku. Natomiast żona nie miała już prawa zabić męża i jego kochanki w podobnych okolicznościach. Taka tam ciekawostka.

Mayhem 

Potwierdzenie wizualne: 11
Wysłany: 2015-09-20, 19:04   

Moje zdanie pewnie nie spotka się z powszechną aprobatą :) Uważam że każdy powinien mieć dostęp do broni, oczywiście musiałby spełnić parę warunków takich jak niekaralność no i oczywiście testy psychologiczne itp. W skrócie tak jak (w teorii) wygląda to teraz, z tym że owe procedury działają tylko w teorii. Aby dostać broń w Polsce trzeba się sporo namęczyć i nie chodzi tutaj o spełnianie wymagań, po prostu organy do których musimy się udać aby "załatwić" pozwolenie robią wszystko aby nam to utrudnić. Każdy zna nastawienie urzędników, którzy zdają się mówić nam wprost że mają nas gdzieś, a każda czynność którą wykonują jest dla nas ogromną łaską - w przypadku wyrabiania pozwolenia na broń jest przynajmniej dwa razy gorzej. I to właśnie tutaj powinny pojawić się zmiany. Uważam że każdy człowiek ma prawo czuć się bezpiecznie, a świadomość tego że potencjalna ofiara może być uzbrojona wymusi na agresorze dwukrotne przemyślenie tego czy opłaca się napadać :) To oczywiście tylko moje zdanie, na jego obronę mogę przytoczyć parę statystyk np z USA które porównują przestępczość w stanach gdzie broń jest zakazana ze stanami gdzie broń jest dopuszczona do użytku. Oczywiście dyskusja dotyczy poglądów a nie statystyk wiec ograniczę się na razie do powiedzenia co o tym myślę.

Cytat:
A propos broni i co się z tym wiąże - zabijania, czytałam niedawno, że jeszcze przed rokiem 1974 w Teksasie (USA) całkowicie legalnie mąż mógł zabić żonę i jej kochanka, przyłapanych na gorącym uczynku. Natomiast żona nie miała już prawa zabić męża i jego kochanki w podobnych okolicznościach. Taka tam ciekawostka.

Wystarczy poszukać, a takich kwiatuszków prawnych można znaleźć mnóstwo. Nie łączyłbym tego z dostępem do broni :)

Triss Merigold
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-20, 20:04   

Ja również zdania nie zmieniłam. Im więcej broni tym więcej jej używania, a co za tym idzie zbrodni, wypadków śmiertelnych, strzelanin, ataków frustratów. Nie bez powodu do większości zbrodni masowych z użyciem broni palnej dochodzi w krajach, w których jest do niej powszechny dostęp. Kwestia bezpieczeństwa również do mnie nie przemawia, bo skoro ja mogę mieć broń to ten, który mnie napada również. Z tym, że ja mogę się zawahać kiedy przyjdzie do strzelania, a druga strona niekoniecznie. Polskie przepisy nie są złe, choć jak to zazwyczaj bywa, w praktyce bywa różnie.

Mayhem 

Wysłany: 2015-09-20, 21:35   

Nie byłbym sobą gdybym nie pociągnął tematu :)

Cytat:
Im więcej broni tym więcej jej używania, a co za tym idzie zbrodni, wypadków śmiertelnych, strzelanin, ataków frustratów.

Nie do końca tak jest, świadczy o tym wiele statystyk, ale wydaje mi się że nie ma sensu ich przytaczać, wystarczy zapoznać się z faktami: "Przed wprowadzeniem „prawa pistoletowego” Kennesaw zamieszkiwało 5242 mieszkańców, a poziom przestępczości był o 10 proc. wyższy niż średnia krajowa. 17 lat później liczba ludności miasteczka wzrosła ponad czterokrotnie, a poziom przestępczości spadł o ponad 53 procent.Zwolennicy swobodnego obrotu bronią palną porównują ten wynik do przykładu z drugiego krańca stołu. Rok wcześniej zanim Kennesaw wpadło na swój kontrowersyjny pomysł, władze miasta Morton Grave w stanie Illinois wydały bezwzględny zakaz posiadania broni przez wszystkich obywateli z wyłączeniem policji. W analogicznym roku 2005 przestępczość w tym mieście wzrosła o 15,7 proc. przy jednoczesnymniewielkim spadku liczby ludności miasta."

Cytat:
Kwestia bezpieczeństwa również do mnie nie przemawia, bo skoro ja mogę mieć broń to ten, który mnie napada również. Z tym, że ja mogę się zawahać kiedy przyjdzie do strzelania, a druga strona niekoniecznie.

W sumie rozumiem, ale sama przyznasz że to trochę takie gdybanie. Gdy ktoś chce kogoś napaść to jest w stanie się do tego przygotować, zdobyć broń (np. z nielegalnych źródeł do których uczciwy człowiek nie ma dostępu), w takim razie ofiara już jest na przegranej pozycji.

Z drugiej strony każdy ma dostęp do noża, czy to znaczy że masowo się nimi tniemy? Istnieje także broń czarnoprochowa która jest porównywalnie skuteczna z bronią palną i nie podlega żadnym regulacjom. Idąc dalej i cytując klasyka "Każdy mężczyzna ma przy sobie narzędzie gwałtu, co nie znaczy że każdy jest gwałcicielem"

Prawda jest taka że to czy posiadamy broń czy nie nie ma wielkiego znaczenia ponieważ zawsze znajdzie się grupa wykolejeńców która będzie chciała napadać na niewinnych ludzi i dlatego uważam że ci niewinni ludzie powinni mieć prawo się bronić.

To oczywiście nie mam zamiaru nikogo do niczego przekonywać. Podałem tylko swoje zdanie na ten temat poparte kilkoma faktami, a cała dyskusja wydaje mi się ma charakter bardziej aksjologiczny i doskonale rozumiem ludzi którzy mają inne zdanie.

pix 

Potwierdzenie wizualne: 1
Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2015-09-23, 15:26   

Mayhem, prawo USA zapewnia obywatelom szeroką dostępność do broni palnej, więc jak tu nie łączyć tych dwóch kwestii? Proszę zwrócić uwagę na fakt, że skoro broń palna w USA jest szeroko dostępna, jest adekwatnie narzędziem najczęściej wybieranym do popełnienia przestępstwa. Fragment tekstu, który załączyłeś w powyższym poście, to... tylko fragment tekstu, nie poparty żadnymi rzetelnymi badaniami (a przynajmniej ich nie przytoczyłeś). Dane amerykańskie dotyczące zabójstw z użyciem broni palnej są nieporównywalne w skali światowej. W Polsce najpopularniejszym narzędziem zbrodni jest rzecz jasna nóż. Nie tniemy się jednak nożami masowo z jednego prostego powodu - tego rodzaju narzędzia nie mają dużej siły rażenia, w przeciwieństwie do broni palnej.

Natomiast broń czarnoprochowa jest niebezpieczna przede wszystkim dla osoby, która jej używa. Może nieźle poharatać ręce i nie tylko. Służy raczej do celów kolekcjonerskich, absolutnie nie porównywałabym jej ze współczesną bronią palną :)

Mayhem 

Wysłany: 2015-09-23, 16:37   

Pix wydaje mi się że dość jasno wyjaśniłem dlaczego nie przytaczam żadnych źródeł, danych czy statystyk. Co by to zmieniło? Wydaje mi się że nic, jeżeli bardzo chcesz mogę to oczywiście zrobić, ale dyskusja ma charakter raczej światopoglądowy i żadne dane nie zmienią niczyjej opinii.

Co do fragmentu tekstu który zacytowałem to pokazuje on tylko pewną tendencje.

Cytat:
Mayhem, prawo USA zapewnia obywatelom szeroką dostępność do broni palnej, więc jak tu nie łączyć tych dwóch kwestii? Proszę zwrócić uwagę na fakt, że skoro broń palna w USA jest szeroko dostępna, jest adekwatnie narzędziem najczęściej wybieranym do popełnienia przestępstwa.

Patrząc na USA powinniśmy rozpatrywać kwestię nie jednego państwa, ale raczej wielu państw. Jak zapewne wiesz prawa poszczególnych stanów bardzo się różnią a poszczególne stany mają dużą autonomię. Tendencja o której mówię pokazuje po prostu zależność pomiędzy polityką dostępności do broni palnej a przestępczością.

Cytat:
Dane amerykańskie dotyczące zabójstw z użyciem broni palnej są nieporównywalne w skali światowej.

I znów dochodzimy do tego samego, bo gdybyś zagłębiła się w te dane to zobaczyłabyś że ogromna większość przestępstw popełnianych z użyciem broni ma miejsce w stanach objętych zakazem jej posiadania lub surowymi restrykcjami. Do tego w ponad 90% jest to broń niezarejestrowana oraz zdobyta w nielegalny sposób, a same przestępstwa łączone są z wojnami gangów (co jest całkowicie osobnym tematem). Równie dobrze można przytoczyć przykład Szwajcarii gdzie nie istnieje praktycznie żadna kontrola dostępu do broni palnej a przestępczość jest bardzo mała.

Jeszcze raz powtórzę że nie mam zamiaru zmieniać niczyich poglądów, wyraziłem tylko swoje zdanie na ten temat. Co do danych, statystyk i źródeł to mogę je w każdej chwili podać. Pytanie tylko po co?

Pozdrawiam :)

Triss Merigold
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-23, 18:17   

Statystyki, a rzeczywistość to dwie różne sprawy. Faktem natomiast jest, że w właśnie w Stanach ciągle dochodzi do zbrodni z użyciem broni palnej(strzelaniny, morderstwa, zbrodnie masowe), bo jest ona powszechnie dostępna. Wprowadzanie zakazów niczego już tam nie zmieni, bo ta broń i tak już jest. Szwajcaria natomiast to małe, bogate państwo o stosunkowo niewielkiej liczbie ludności i wysokim standardzie życia, a to przekłada się na ogólny niski poziom przestępczości. Nie wspominając już o zwykłej, ludzkiej mentalności. Wspominałam już o tym nie raz i powiem kolejny- Polska(choć bardzo ją kocham) to kraj ludzi sfrustrowanych(nie wspominając już o całej gamie różnych cwaniaków, wiecznie niezadowolonych, kiboli i desperatów). Jeśli damy im teraz dostęp do broni to na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Oczywiście, że broń można zdobyć nielegalnie, ale zwyczajnemu człowiekowi nawet to do głowy nie przyjdzie, nie będzie wiedział gdzie szukać, albo nie będzie miał na to czasu. Odpowiedzią na problem z bronią nie może być jeszcze więcej broni- to błędne koło. :roll:
Ostatnie wydarzenia w Polsce(atak siekierą na dziewczynkę, ataki na pracowników opieki społecznej, ataki maczetami) dobitnie pokazują, że większy dostęp do broni to byłaby katastrofa.

Mayhem 

Wysłany: 2015-09-23, 18:53   

Kod:
Oczywiście, że broń można zdobyć nielegalnie, ale zwyczajnemu człowiekowi nawet to do głowy nie przyjdzie, nie będzie wiedział gdzie szukać, albo nie będzie miał na to czasu.

W takim razie zgadzasz się ze mną że w Polsce do broni mają dostęp tylko bandyci, którzy są świadomi tego że jeżeli kogoś napadną to on nie ma możliwości się obronić. Gdyby w Polsce broń była prawem a nie wyróżnieniem potencjalny agresor zastanowiłby się dwa razy zanim by na kogoś napadł. Musimy też pamiętać że to nie broń zabija ludzi.

W Stanach Zjednoczonych dochodzi do wielu przestępstw z użyciem broni, ale musimy patrzeć w których ze stanów ten odsetek jest większy. A co do tego akurat nie ma dyskusji.

Ja mimo wszystko nie jestem za tym aby w Polsce broń była dostępna w każdym sklepie. Uważam jedynie że procedury które obowiązują w trakcie ubiegania się o pozwolenie nie są efektywne. Wydaje mi się że niekarany człowiek po przejściu odpowiednich testów powinien mieć po prostu prawo taką broń posiadać.

Nie wiem czy dalsza dyskusja ma sens, ja mam swoje zdanie, Ty masz swoje. Chyba żadna strona nie przekona drugiej i wydaje mi się że to dobrze, bo gdyby wszyscy myśleli tak samo byłoby nudno.

Pozdrawiam

Triss Merigold
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-24, 22:07   

Dostęp do broni ma głównie mafia i nic na to poradzić nie można. Tak jest wszędzie. Standardowy bandyta prędzej przyłoży Ci z baseballa niż wyciągnie pistolet. Prawo powinno natomiast uregulować kwestię -co jeśli mu oddasz powiedzmy patelnią i wybijesz zęby. Broń jest narzędziem to fakt, ale tłumaczenie, że przecież to człowiek pociąga za spust nie jest do końca uczciwe. Dając dziecku zapałki musimy brać pod uwagę, że może się poparzyć lub wywołać pożar i tłumaczenie, że to przecież nie zapałki byłyby winne i tak nie zmieni faktu dokonanego.
Zgadzam się natomiast, że człowiek niekarany, po przejściu odpowiednich testów psychologicznych(ale takich porządnych), wykazujący się znajomością obsługi, użytkowania i konserwacji, powinien bez problemu uzyskać pozwolenie na posiadanie broni.

Astrid
[Usunięty]

Wysłany: 2015-10-09, 00:57   

Jestem za prawem do posiadania broni dla dorosłych, zrównoważonych ludzi. Jeśli ktoś zechce kogoś zabić może to zrobić nawet gołymi rękami. Jest pełno niebezpiecznych narzędzi wokół, którymi można zrobić krzywdę a przecież nie zakazujemy ich posiadania. Niedorzecznym byłoby zakazaniem np. posiadania w domu noży kuchennych. Ludzi należy traktować jak dorosłych. Posiadanie broni gwarantuje bezpieczeństwo na tej zasadzie, że potencjalny morderca wie, że nie ma tej przewagi nad innymi i inni też posiadają broń. Ludzie nie czują się więc biernie wokół ewentualnego zagrożenia bo to właśnie człowiek pozbawiony prawa do obrony (a jest nim posiadanie broni) staje się celem, ofiarą.

Odpowiedz do tematu