FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Album Download

Rejestracja Zaloguj

 

Poprzedni temat :: Następny temat
Mizantropia
Autor Wiadomość
Cyrano 
Administrator


Zaproszone osoby: 40
Wiek: 35
Dołączył: 19 Paź 2009
Posty: 138
Wysłany: 2009-10-20, 23:16   Mizantropia

Mizantropia – pojęcie ogólnie określające niechęć do gatunku ludzkiego. Nie jest to uczucie skierowane do poszczególnych jednostek, ale do ogółu populacji (z własną osobą włącznie). Słowo mizantropia pochodzi od greckich słów anthropos - człowiek oraz miseo - nienawidzę. Mizantrop to osoba przejawiająca takie uczucia.

Mizantropia była przypisywana wielu pisarzom (głównie piszącym satyry), takim jak np. William S. Gilbert. Nie należy jednak mylić każdego humorystycznego czy czarnego spojrzenia na człowieka (często prezentowanego przez pisarzy) z mizantropią. Jonathan Swift jest jednym z pisarzy, którym przypisuje się mizantropię (IV księga Podróży Guliwera). Kolejnym przykładem błędnego przypisania mizantropii jest cytat Jean-Paula Sartrea "Piekłem są inni". Cytat ten, na pierwszy rzut oka, wygląda jak przykład czystej mizantropii, jednak są to tylko wnioski z obserwacji dokonanych przez autora odnośnie tendencji ludzi do braku wiedzy o samym sobie. Staramy się przerzucić swoje osobiste lęki i antypatie na innych ludzi zamiast zmierzyć się z nimi osobiście. Często więc patrząc na innych ludzi dostrzegamy w nich najgorsze cechy naszej osobowości.

Ważną rzeczą jest rozróżnienie pesymizmu filozoficznego i mizantropii. Immanuel Kant powiedział, że "z krzywego kawałka drewna, z jakiego stworzony jest człowiek, nie da się zrobić nic prostego". Nie jest to jednak stwierdzenie mające nawiązywać do nieużyteczności człowieka, lecz jego niedoskonałości. Podobnie, w opowiadaniach H.P. Lovecrafta pojawiają się stwierdzenia o braku znaczenia ludzkości w skali kosmosu, co nie jest jednak równoznaczne z pogardą dla człowieka.

Arthur Schopenhauer, niemiecki filozof, był powszechnie uznany za mizantropa. Pisał on, że "ludzkie istnienie musi być pewnego rodzaju błędem". Należy jednak dodać, że uczucie mizantropii nie jest jednoznaczne z nieludzkimi uczuciami w stosunku do rodzaju ludzkiego. Schopenhauer uważał, że etyczne traktowanie innych ludzi jest podejściem właściwym, ponieważ wszyscy cierpimy w równym stopniu i wszyscy jesteśmy częścią tego życia. Rozpatrywał on również kwestię samobójstwa ze współczuciem i zrozumieniem (co w jego czasach było rzadkością).

Ściślej mówiąc, Schopenhauerowi przypisywano mizoginię. Martin Heidegger również ukazał mizantropię w swoich rozważaniach na temat "ich" - tendencjach ludzi do przyjmowania konkretnego spojrzenia na jakąś sprawę tylko dlatego, że "oni tak mówią". W przeciwieństwie do Schopenhauera Heidegger był przeciwny etyce, nakazującej traktować innych ludzi z szacunkiem.

Chociaż rzadko, mizantropia znajduje niekiedy swoje miejsce w branży rozrywkowej. Amerykański komik, Bill Hicks, wyrażał mizantropię w swoich występach, porównując rodzaj ludzki z wirusem i nazywając siebie samego "humanistą mizantropem". Temat mizantropii pojawił się również w The Holy Bible - trzecim albumie grupy Manic Street Preachers. Pojawiają się tam takie sformułowania jak "All I preach is extinction" (wszystko co głoszę to wymarcie) i inne, uważane za głęboko mizantropijne.

W skrajnych przypadkach mizantropia może prowadzić do seryjnych zabójstw. Carl Panzram, zabójca 21 ludzi, w 1921 roku powiedział, że jego motywem była nienawiść do ludzi.

Niezależnie od aktualności wizji mizantropicznych, niektórzy sądzą, że ludzie o mizantropicznym spojrzeniu na świat cierpią z powodu depresji, niskiej oceny samego siebie i mogą wykazywać tendencje do myśli samobójczych.

żródło - wikipedia
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mizantropia
_________________
Umrę ci kiedyś.
Oczy mi zamkniesz.
I wtedy — swoje
Smutne, zdziwione,
Bardzo otworzysz.
Ostatnio zmieniony przez Cyrano 2009-10-22, 02:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
ania671@op.pl
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-21, 19:38   

Swietna wypowiedz, szkoda tylko ze troche za bardzo naukowa jak na luzna rozmowe..
 
     
Ripperek
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-21, 20:14   

Ania to elaborat a nie luźna rozmowa ;) Przy okazji: Cyrano to Twoje czy kopiowałeś? Napisz opracowanie własne albo podaj źródło, bo wpadnie krytyk i ... :mrgreen:
 
     
Cyrano 
Administrator


Zaproszone osoby: 40
Wiek: 35
Dołączył: 19 Paź 2009
Posty: 138
Wysłany: 2009-10-22, 02:07   

niestety nie moje, jutro podam źródło :P ale jest ono z internetu :P krytykowi sie nie spodoba :P

Źródło dodane :P
_________________
Umrę ci kiedyś.
Oczy mi zamkniesz.
I wtedy — swoje
Smutne, zdziwione,
Bardzo otworzysz.
 
 
     
Kiper602
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-22, 14:07   

jezeli ktos przeczytal moj post na "innym forum" o potrzebie eksterminacji wiekszosci populacji moze pomyslec ze tez jestem Mizantropem...i chyba duzo sie nie pomyli ;p (ale np. seryjnych zabojstw nie rozpatruje w tych kategoriach, zabicie 1,2 czy nawet 100 osob nie ma wiekszego wplywu na ludzkosc wiec seryjni mordercy robia to z innych powodow [a Ci ktorzy robia to bo sa mizantropami musza miec przy okazji nierowno pod sufitem])
 
     
panzram
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-30, 19:44   

Kiper602 napisał/a:
jezeli ktos przeczytal moj post na "innym forum" o potrzebie eksterminacji wiekszosci populacji moze pomyslec ze tez jestem Mizantropem...i chyba duzo sie nie pomyli ;p (ale np. seryjnych zabojstw nie rozpatruje w tych kategoriach, zabicie 1,2 czy nawet 100 osob nie ma wiekszego wplywu na ludzkosc wiec seryjni mordercy robia to z innych powodow [a Ci ktorzy robia to bo sa mizantropami musza miec przy okazji nierowno pod sufitem])


Ograniczenie populacji to oczywista konieczność i raczej nie ma to nic wspólnego z mizantropią - raczej sympatia do rasy ludzkiej każe nam pozbyć się zbędnej ludności, aby zapewnić przetrwanie reszcie. Lepsze to niż zagłada całego gatunku jaka nieodwołalnie nastąpi jeżeli nie przeprowadzimy depopulacji. Propaganda homoseksualna i antyrasistowska w mediach przyspiesza co prawda rozwój epidemii AIDS, skutki odnosi też propaganda proaborcyjna i anty-pedofilska, lecz to wciąż za mało. Marzeniem byłaby mutacja AIDS rozprzestrzeniająca się drogą inhalacyjną. Gdyby jeszcze udało się stworzyć odmianę atakującą tylko wybrane genotypy - ideał.

Fakt, seryjni to kropla w morzu potrzeb jeżeli chodzi o walkę z przeludnieniem. Przeciętna biała kobieta w USA ma 14 dzieci, wnuków i prawnuków, zabicie dajmy na to dziesięciu kobiet to zaledwie 144 ludzi mniej w trzech następnych pokoleniach. Lepiej przedstawia się sprawa w Afryce, gdzie statystyczna kobieta ma aż 258 dzieci, wnuków i prawnuków.
 
     
le-mona
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-30, 21:37   

Zbędnej to znaczy jakiej?
A przeciętny biały bądź czarny facet ile ma dzieci, wnuków i prawnuków?

Tym co proponują ograniczenie liczby ludzkości proponuję zacząć od siebie! Kastracja bądź samobójstwo! Dajcie nam dobry przykład, a my pójdziemy waszym śladem! Ku chwale ludzkości! ;-)
 
     
Ripperek
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-30, 21:49   

Się doigrał :)
To zależy czy rozmawiamy o oficjalnych potomkach le-mona ;) Mam tylko jedno pytanko: stosunek przerywany ratuje życie... obojgu partnerom? :mrgreen:
 
     
le-mona
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-30, 21:58   

chcesz zmieniać świat? zacznij od siebie! ;)
Mówimy w ogóle o biologicznych dzieciach!
A w jaki sposób stosunek przerywany ma ratować życie?
 
     
panzram
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-30, 21:59   

Cytat:
Zbędnej to znaczy jakiej?


Nie chodzi o redukcję jakościową, ale ilościową. Zbędne są miliardy ludzi jako takie - nieważne jakiego wyznania, narodowości etc. Zbędne, to znaczy szkodliwe, samym swoim istnieniem przyczyniające się do katastrofy, która niszczy nie tylko setki gatunków żywych stworzeń, ale prowadzi również do zapaści ekosystemu mogącej ostatecznie unicestwić rasę ludzką jako taką.

Cytat:
A przeciętny biały bądź czarny facet ile ma dzieci, wnuków i prawnuków?


Przeciętni faceci nie rodzą. Dlatego np. wojna okazała się ewolucyjnie nieskutecznym środkiem ograniczania populacji - w wojnach zazwyczaj nie uczestniczą młode kobiety, tylko młodzi mężczyźni.

Cytat:
Tym co proponują ograniczenie liczby ludzkości proponuję zacząć od siebie! Kastracja bądź samobójstwo! Dajcie nam dobry przykład, a my pójdziemy waszym śladem! Ku chwale ludzkości!


Zanim umrę mogę zrobić jeszcze wiele dobrego. Dzieci mieć nie planuję.
 
     
Ripperek
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-30, 22:04   

le-mona napisał/a:
A w jaki sposób stosunek przerywany ma ratować życie?

Nie rozmnażasz się masz prawo żyć - ostrzeżenie za brak domyślności ;)
 
     
le-mona
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-30, 22:09   

panzram napisał/a:
Przeciętni faceci nie rodzą.

To dzieci bociany przynoszą? :lol: W rozmnażaniu mają swój udział, więc nie wiem dlaczego akurat wybijać kobiety, a nie facetów?

Ripper hohoho hehhehehehe ale śmieszny żart!! :lol:
Ostatnio zmieniony przez le-mona 2010-07-30, 22:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Ripperek
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-30, 22:10   

le-mona napisał/a:
Ripper ale stosunek przerywany to nie jest skuteczna metoda antykoncepcji..

I na tym miał polegać żart... bana jej zaraz wlepię, mówię serio :/

Sorki za :offtopic :)
 
     
le-mona
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-30, 22:14   

ale o co Ci chodzi? :blink Przecież załapałam! :P
Nawet teraz się śmieję! łohohohheheheh :P
Dobra Cyrano nas zabije!
 
     
smk
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-31, 12:13   

Już Kiperem dyskutowaliśmy na temat wybicia rodzaju ludzkiego i muszę przyznać rację, że jedynym ratunkiem dla ludzkość jest paradoksalnie wybicie większości(do czego prędzej czy później i tak dojdzie), by można zacząć wszystko od nowa. Z tym tylko haczykiem, że ci wybrańcy, którzy ocaleją może na początku wyciągną jakieś wnioski z historii, ale niestety prędzej czy później wszystko wróci do starego stanu rzeczy. Podsumowując człowiek mimo, że jest na najwyższym szczeblu ewolucji tak naprawdę, jest najgorszym gatunkiem na ziemi i nie bardzo zasługuje na to by istnieć.
To tylko moje zdanie i oczywiście nie chcę by ktoś pomysł masowych mordów wprowadzał w życie, ale patrząc obiektywnie tak to właśnie wygląda.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | Template created by piotrwiduchowski.pl  Creative Commons License
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12