FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Album Download

Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Młodociani mordercy w Polsce.
Autor Wiadomość
Amina V.
[Usunięty]

Wysłany: 2014-04-24, 12:59   Młodociani mordercy w Polsce.

Młodociani mordercy w Polsce czyli sądzenie nastolatków jako dorosłych. Załączam link do artykułu z Newsweeka http://polska.newsweek.pl...14440,1,1.html. Co sądzicie o sądzeniu nastolatków jako osoby dorosłe, czy są jakieś granice? Kiedy możemy określić, że tego 16-latka należy skazać na 25-lat, a tamtego 15-latka jedynie odizolować do czasu aż stanie się pełnoletni?

Astrid
[Usunięty]

Wysłany: 2015-10-09, 18:47   Re: Młodociani mordercy w Polsce.

Amina V. napisał/a:
Co sądzicie o sądzeniu nastolatków jako osoby dorosłe, czy są jakieś granice?

Za morderstwo z premedytacją szczególnie z okrucieństwem powinna być kara śmierci, niezależnie czy ma się lat 80, 20 czy 16. Nie można pozwalać nastolatkom zabijać, a dorosłym tylko nie. Młody wiek i burza hormonalna, ale nie przesadzajmy... morderstwo to morderstwo. Ja zresztą jestem zdania żeby 16 latków karać jak dorosłych szczególnie jeśli wykazują się okrucieństwem.

Amina V. napisał/a:
Kiedy możemy określić, że tego 16-latka należy skazać na 25-lat, a tamtego 15-latka jedynie odizolować do czasu aż stanie się pełnoletni?

Sąd jest od tego i powinno się podpierać jakimiś mądrymi psychiatrami i psychologami w procesie. W przypadku tego chłopaka z artykułu jest jakaś nadzieja. Pytasz kiedy człowieka można skazać, a kiedy lepiej izolować? Izolować się powinno raczej chorych psychicznie, którzy stwarzają zagrożenie, a skazywać ludzi którzy nie mają chorób psychicznych jak schizofrenia które uniemożliwiałyby im odbieranie normalnie rzeczywistości , którzy są zdolni zrozumieć co jest napisane w Kodeksie karnym.

Triss Merigold
[Usunięty]

Wysłany: 2015-10-16, 14:42   

Wszystko zależy od tego co rozumiemy jako choroba psychiczna. Psychopatia, sadyzm, zaburzenia typu borderline itd- tak nie funkcjonuje zdrowy umysł, a skoro nie jest zdrowy...
W przypadku dzieci sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana- umysł dziecka kształtują dorośli, oni za niego odpowiadają, za jego czyny również. Dzieckiem/osobą niedojrzałą emocjonalnie jest również bardzo łatwo manipulować/ wykorzystać/ zastraszyć czy chociażby wywrzeć presję, której nie będzie w stanie znieść. Właśnie dlatego jest różnica między osądzaniem dorosłych, młodzieży i dzieci.

Astrid
[Usunięty]

Wysłany: 2015-10-16, 19:25   

Triss Merigold napisał/a:
Wszystko zależy od tego co rozumiemy jako choroba psychiczna. Psychopatia, sadyzm, zaburzenia typu borderline itd- tak nie funkcjonuje zdrowy umysł, a skoro nie jest zdrowy...
Zgadzam się, uważam, że to nie jest takie proste, o ile można ustalić co społecznie jakoś nie pasuje, jest swego rodzaju odchyleniem, o tyle trudniej stwierdzić co jest definitywnie, bez cienia wątpliwości chorobą psychiczną, a co jest tylko odchyleniem, ale nie jest jeszcze chorobą psychiczną, bo nie wymaga leczenia lub leczenie by nic w tym przypadku nie dało. Przynajmniej ja tak postrzegam wiele rzeczy. Wydaje mi się że nie jest specjalnie trudnym udawać niepoczytalnego i to kolejny problem... choć z drugiej strony dobry specjalista powinien wykryć fałsz.

Triss Merigold napisał/a:
W przypadku dzieci sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana- umysł dziecka kształtują dorośli, oni za niego odpowiadają, za jego czyny również. Dzieckiem/osobą niedojrzałą emocjonalnie jest również bardzo łatwo manipulować/ wykorzystać/ zastraszyć czy chociażby wywrzeć presję, której nie będzie w stanie znieść. Właśnie dlatego jest różnica między osądzaniem dorosłych, młodzieży i dzieci.
Wydaje mi się że mimo wszystko zrównoważone dziecko, gdy ktoś mu powie "zabij go, bo ma krzywe wąsy", nie posunie się do tego. A gdy zabije bo ktoś je zastraszał, to jest w ogóle inna sytuacja, niż zabicie świadomie za nic/z niepoważnego powodu, jak ktoś zabija bo ktoś nim manipulował to nie do końca działanie świadome, więc to też wciąż inna sytuacja niż zabicie świadomie, z własnej woli, tak o sobie.
Traktujemy dzieci jako najniewinniejsze istoty, chronimy ich, tak mocne emocje wzbudza temat pedofilii gdy barierę dziecka ktoś narusza, a pamiętajmy że niewinna istota nie posuwa się do też do zbrodni. Jeśli chodzi o dwa pierwsze przypadki - zabicie pod wpływem manipulacji/zastraszania/w afekcie, to myślę, że dożywocie/ileś tam lat pozbawienia wolności zależy od przypadku, jest słuszną karą. Żeby postrzegać kogoś jako niewinnego, ta osoba powinna zachowywać się też niewinna, bez morderczych skaz. Dziecko z momentem pociągnięcia za spust, bez powodu, traci tą swoją niewinność i staje kryminalistą, wkracza w świat w którym musi ponieść odpowiedzialność. Zabicie to nie kradzież cukierka ze sklepu.
Nie wiem czy niedojrzałość emocjonalna powinna zwalniać od przestrzegania prawa. Jeśli się działa w afekcie, nieświadomie (nieświadomie co robi) to trochę inna sytuacja. Można być niedojrzałym, ale zdaje się niedojrzały człowiek, nawet jak szaleją mu hormony powinien być w stanie zrozumieć, że nie wolno zabijać. Jak nie jest w stanie przyswoić tak prostej rzeczy to jaki jest sens uczenia go czegokolwiek skoro jest niedojrzały i wciąż się kształtuje, równie dobrze innych rzeczy też może nie zrozumieć... Tak, za dzieci odpowiadają rodzice i powinni wpoić im dobre wzorce, wartości, powinno żyć w godnych, niepatologicznych warunkach. Mają oni na niego duży wpływ. Jednak nawet w porządnej rodzinie można wyrosnąć na kogoś, kto zechce zabijać innych bez konkretnego powodu. Czy 15-latek który zabija sobie wybrane osoby na ulicy, wiedząc, że to złe, powinien mieć z racji wieku taryfę ulgową, skoro wie, że zabijanie jest złe, a robi to bo tak mu się podoba. Nie wiem.

Odpowiedz do tematu