FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Album Download

Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Bolin
2018-12-01, 13:16
Ostatni posiłek przed śmiecią
Autor Wiadomość
mkarmaan 

Potwierdzenie wizualne: 5
Wysłany: 2016-01-28, 15:06   Ostatni posiłek przed śmiecią

Kara śmierci to sprawa kontrowersyjna, a debaty nad jej słusznością prowadzone są na całym świecie. Wiele osób uważa ją za niecywilizowaną. Z tym poglądem zgadza się Henry Hargreaves, artysta z Nowej Zelandii, który zdecydował się na nietypowy projekt fotograficzny. Mężczyzna zaprezentował na swoich zdjęciach potrawy, o które przed śmiercią prosili skazani na śmierć zbrodniarze ze Stanów Zjednoczonych. A zachcianki mieli dość różnorodne.

John Wayne Gacy z Illinois został skazany na śmierć za gwałt i morderstwa w wieku 52 lat. Kiedy spytano go o ostatnie życzenie kulinarne, zażyczył sobie 12 smażonych krewetek, kubełek z kawałkami smażonego kurczaka według oryginalnej receptury KFC, frytki i koszyczek truskawek na deser. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że przed wyrokiem pracował jako kierownik w trzech restauracjach, w których serwowano smażone kurczaki.
Bardziej wybredny był stracony w 1999 roku (za zabójstwo ciężarnej kobiety oraz jej kilkuletnich córek) Allen Lee Davis, który zjadł ogon homara, smażone ziemniaki, smażone krewetki i małże oraz pieczywo czosnkowe. Davis popił posiłek piwem korzennym. Stracona w sierpniu 2010 roku Teresa Lewis (za zabicie męża oraz pasierba) zamówiła natomiast smażonego kurczaka, groszek z masłem, szarlotkę oraz napój Dr Pepper.

Skazany m.in. za zabójstwo policjanta Ricky Ray Rector zamówił stek, smażonego kurczaka, wiśniowy napój Kool-Aid oraz ciasto orzechowe, którego nie zjadł, mówiąc strażnikowi, że zostawia je "na później". Rector, przebywając jeszcze na wolności, strzelił sobie w głowę, ale przeżył. Doznał jednak poważnych uszkodzeń mózgu i w momencie wykonywania egzekucji był niepełnosprawny umysłowo.

Kolejny na liście wyróżnionych przez fotografa skazańców znalazł się 33-letni Timothy McVeigh, skazany za zorganizowanie zamachu w Oklahoma City. Jego ofiarą padło 168 osób. McVeigh przed śmiercią miał ochotę na miseczkę lodów pistacjowych z wiórkami czekoladowymi i dodatkiem mięty.

Nim zasiadł na krześle elektrycznym, 43-letni Ted Bundy, seryjny morderca, porywacz, gwałciciel i nekrofil zarazem, złożył specjalne zamówienie kulinarne. Poprosił o przygotowanie krwistego steku, jajek na patelni, tostów z marmoladą. Wszystko popił szklanką mleka i sokiem pomarańczowym.

Prawdziwym smakoszem okazał się 49-letni Ronnie Lee Garnder z Utah, którego na śmierć skazano za rabunki i trzy morderstwa. Pożegnał życie wytworną kolacją składającą się z ogona homara, smażonych ziemniaczków i smażonych krewetek, przegryzając wszystko dwiema kromkami pieczywa czosnkowego. Do kolacji wypił szklankę piwa korzennego.

Jak widać, choć oprawcy skazani na śmierć popełnili nieludzkie zbrodnie, mieli też zupełnie ludzkie przyzwyczajenia i smaki.
Post w ramach ciekawostki ;-)

posilek-teda-bundyego-11565780.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 92,29 KB

posilek-skazanca-63136306.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 89,1 KB

Triss Merigold
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-28, 19:51   

Gdzieś już pisałam o ludzkiej twarzy morderców, o której nie widać zza ich zbrodni. Twoja ciekawostka doskonale to pokazuje. Nie pamiętam już kto, ale któryś z seryjnych morderców poprosił o kanapkę z masłem orzechowym. :-D
Masz gdzieś może link do całego artykułu lub innych prac tego artysty(oczywiście związanych z powyższym tematem)?

mkarmaan 

Wysłany: 2016-01-28, 21:16   

http://www.fakt.pl/ostatn...a,448910,1.html
http://natemat.pl/92375,o...przed-egzekucja
Słyszałam też o przypadku w którym facet chciał zjeść ciało człowieka, ale niestety nie znalazłam na ten temat żadnych informacji i nie wiem ile jest w tym prawdy ;-)
http://gadzetomania.pl/83...azani-na-smierc

krakers 
Moderator

Wysłany: 2016-01-28, 22:12   

Może o to chodziło:

"Władzom więziennym najbardziej jednak w pamięć zapadła propozycja ostatniego posiłku podana przez Stephena K. Walkera. Skazany za morderstwo i kanibalizm, zapytany o to, co chciałby zjeść, bez wahania odpowiedział - małego chłopca. Swoją prośbę motywował oszczędzeniem cierpienia śmiertelnie choremu dziecku z jednego z państw trzeciego świata."

Dobroć w najczystszej postaci :)

Triss Merigold
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-29, 12:49   

mkarmaan, dzięki. krakers, faktycznie facet był chodzącym altruistą :->
A na poważnie -możliwość wyboru ostatniego posiłku to dosyć łaskawe podejście. W końcu ofiary nie miały takiej możliwości, nie wspominając już o w miarę szybkiej, bezbolesnej i humanitarnej śmierci. Mimo to dziwnie musi być wybierać sobie ostatni posiłek(ja chyba zamówiłabym kilka butelek ulubionego piwa :mrgreen: )

mkarmaan 

Wysłany: 2016-01-29, 14:03   

Prawda to dziwne dosyć jeśli chodzi o ostatni posiłek. Wiadomo są gusta i guściki. Ja sama chyba bym sobie zażyczyła jakąś wódkę, by w trakcie egzekucji nie czuć zbyt wiele o ile tak się da. :-> Chociaż ostatni posiłek trochę nie ma sensu i jest nie zasłużony według mnie tym bardziej, że tak jak wspomniano ofiary nie miały takiej możliwości i ich śmierć na pewno była dłuższa i bardziej bolesna. :-P

voss 
Moderator

Zaproszone osoby: Moderator
Potwierdzenie wizualne: 4323
Wysłany: 2016-01-29, 17:48   

Cytat:
A na poważnie -możliwość wyboru ostatniego posiłku to dosyć łaskawe podejście.[/quote]

łaskawe ? a może wcale nie o łaska w tym odgrywa role, a chęć zadania
"dodatkowego " cierpienia. Na to motto, jedz co najlepiej ci smakuje i żałuj że to ostatni twój obiadek.

Niezbyt daleko od miejsca gdzie mieszkam stoi stara szubienica

szubienica

w bardzo ładnym widokowym miejscu.
A na tablicy pamiątkowej jest właśnie wypisane " ...żeby skazaniec mógł podziwiać piękno tego świata i jeszcze bardziej żałować że zaraz umrze"
Takie małe okrucieństwo na dodatek.

voss

mkarmaan 

Wysłany: 2016-01-29, 18:16   

W sumie zależy też z jakiej strony się na to patrzy :-)

Triss Merigold
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-31, 18:07   

voss, faktycznie nie pomyślałam o tym w ten sposób. Czyli sadyzm do samego końca ;-)
Jeśli jednak chodzi o ów ostatni posiłek to jest to chyba pozostałość po ostatnim życzeniu, którym kiedyś dysponował skazaniec. Na szubienicy, czy też pod ostrzem gilotyny można było znaleźć się z byle powodu właściwie i nie koniecznie trzeba było być winnym jakiegokolwiek przewinienia. W każdym razie to dla skazańca przywilej, a dla władz więziennych jedna z metod, dzięki którym skazaniec idzie spokojnie(powiedzmy) na śmierć.

voss 
Moderator

Wysłany: 2016-01-31, 18:24   

Cytat:
Jeśli jednak chodzi o ów ostatni posiłek to jest to chyba pozostałość po ostatnim życzeniu, którym kiedyś dysponował skazaniec.

jako ciekawostkę, podam że w DDR skazaniec miał prawo do ostatniego życzenia którego wartość nie mogla przekraczać 10 marek.
Często skazany rezygnował z jedzenia a np. prosił o papier znaczek itd.
Niestety te listy praktycznie nigdy nie zostawały dostarczone odbiorcy.
Choć niektóre zostały w aktach i po 1990 roku dotarły do adresata.

pix 

Potwierdzenie wizualne: 1
Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2016-01-31, 18:29   

W sumie większym cierpieniem dla skazanego byłoby postawienie przed nim ulubionego dania i zabronienie mu go zjeść.

Co do wódki, Baciary dobrze grają: wódko ma, wódko ma, wódko ma, któż bez ciebie sobie w życiu radę da - klik.

Triss Merigold
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-31, 22:37   

voss, a co jeśli ostatnie życzenie było powiedzmy niematerialne? Gdyby tak skazaniec zażyczył sobie poprzytulać ładną(bądź też swoją) dziewczynę? Nie wiesz może czy takie prośby były rozważane?
pix, dobrze gadasz- wódki Ci dać ;-) Z tym, że to byłaby tortura, a skazanych na śmierć nie można "dobijać" :mrgreen:

voss 
Moderator

Wysłany: 2016-02-01, 08:48   

no jeśli była by odpowiednio tania, ta powiedzmy jego dziewczyna i mieściła się w tych 10 markach.
:lol:
Myślę ze takie prośby nie były spełniane, przynajmniej nie krótko przed wykonaniem wyroku.
Tak jak pisałem w innym wątku, wyroki śmierci w DDR prawie zawsze były tajne. A tu byli by następni świadkowie. No i jak to przeliczyć na te 10 Marek.

Triss Merigold
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-01, 11:13   

Właśnie dlatego zamieniono ostatnie życzenie na ostatni posiłek. Z całą pewnością łatwiej przygotować nawet homara niż np. zabrać skazanego do opery albo właśnie załatwić mu dziewczynę do poprzytulania. ;-)

voss 
Moderator

Wysłany: 2016-02-01, 12:08   

no i jak tu nie wierzyć, że kiedyś wszytko było lepsze :-P

Odpowiedz do tematu