FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Album Download

Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Musiński Czesław
Autor Wiadomość
samael 
samael

Potwierdzenie wizualne: 4213
Wysłany: 2016-01-29, 19:35   Musiński Czesław

Witam.
Czy ktoś słyszał o Czesławie Musińskim? Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w Żarach(Lubuskie) zamordował pięć osób. Ciała poćwiartował i zakopał na terenie swej posesji. Dostał KS. Wyrok wykonano.

krakers 
Moderator

Wysłany: 2016-01-29, 20:47   

To wg Wikipedii lista osób skazanych na Ks: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_os%C3%B3b_skazanych_na_kar%C4%99_%C5%9Bmierci_w_Polsce_po_roku_1945 Nic nie wiem i nie słyszałem.

samael 
samael

Wysłany: 2016-01-31, 15:55   

W 1969 Musiński zamordował konkubinę, 15-letnią pasierbicę i 6-letniego syna. Ofiary zostały zabite młotkiem podczas snu. Ciała poćwiartował i zakopał w komórce. Ręce i nogi w ogrodzie. W 1971 Zamordował kolejną konkubinę i jej 7-letniego syna. Sposób działania ten sam. Poćwiartowane zwłoki zakopał w piwnicy. Został aresztowany. Skazany na śmierć 12.01.1974. przez sąd wojewódzki w Zielonej Górze na sesji wyjazdowej w Żarach.

voss 
Moderator

Zaproszone osoby: Moderator
Potwierdzenie wizualne: 4323
Wysłany: 2016-01-31, 16:40   

samael,

a możesz podać jakieś źródła ?

Triss Merigold
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-31, 17:18   

samael, ja również jestem ciekawa skąd są te informacje? 5 osób to sporo tym bardziej, że wśród jego ofiar było 3 dzieci. Aż dziwne, że nic o nim nie ma, ani że nie znajduje się na liście wklejonej przez krakersa.

samael 
samael

Wysłany: 2016-01-31, 17:40   

Informacje czerpałem z archiwalnego numeru lokalnej gazety "Słowo Żarskie". Sporo też słyszałem od ludzi. Żary to moje rodzinne miasto. Też zaskoczyło mnie, że w internecie nie ma żadnych wiadomości. Sprawa była tylko lokalną sensacją. Prasa ogólnopolska i TV nic nie podały. Może dlatego że to były czasy propagandy sukcesu? A lista z Wikipedii, bardzo niekompletna.W latach 1971-76 w Polsce wydano ponad 100 wyroków śmierci. Na liście jest tylko kilkanaście nazwisk z tego okresu. Dodam jeszcze że zbrodnie miały miejsce w domu przy ulicy Konopnickiej 11. Można zobaczyć na street view. Mieszkanie na parterze po lewej stronie.

Triss Merigold
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-31, 17:47   

samael, dzięki. W takim razie większej ilości informacji trzeba by szukać w źródłach pisanych- archiwach gazet i policyjnych(o ile akta przetrwały). Można by również podpytać się ludzi interesujących się historią lokalną. W necie nic o nim nie ma niestety. Gdybyś miał skan artykułu ze "Słowa Żarskiego" na ten temat to byłabym(podobnie jak reszta userów) bardzo wdzięczna za udostępnienie.

pix 

Potwierdzenie wizualne: 1
Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2016-01-31, 17:51   

Samael, tak jak napisała Triss, będziemy wdzięczni za jakiekolwiek dodatkowe informacje, skany etc. Ja również pierwsze słyszę, by taki morderca w ogóle istniał. Dlatego chciałabym przeczytać coś więcej na ten temat.

samael 
samael

Wysłany: 2016-01-31, 18:20   

Nie mam skanera. Fotki z aparatu.

[ Dodano: 2016-01-31, 18:22 ]
Następne...

RSCN0339.JPG
Plik ściągnięto 39 raz(y) 1,68 MB

RSCN0344.JPG
Plik ściągnięto 26 raz(y) 304,58 KB

pix 

Wysłany: 2016-01-31, 18:33   

Samael, ogromne dzięki za materiały. Zabieram się do czytania :)

Aktualizacja (31.01.2016):

Podsumowanie artykułu:

Czesław Musiński dokonał pięciu morderstw. 1 kwietnia 1969 roku zamordował Zofię B., swoją konkubinę, Elę P., 15-letnią córkę Zofii B. oraz własnego syna, Ryszarda (ze związku z Zofią B.). Ofiary zginęły podczas snu od licznych uderzeń młotkiem w głowę. Na drugi dzień, po przyjściu z pracy, Musiński poćwiartował zwłoki ofiar siekierą. Ręce i nogi pogrzebał w ogródku, resztę zakopał w komórce, w której hodował króliki. Sąsiadom powiedział, że konkubina wraz z dziećmi wyjechała. Podobną wersję przedstawił MO.

Musiński ułożył sobie życie z kolejną kobietą, Stanisławą D., posiadającą 7-letniego syna, Marka H. z innego związku. W nocy, 1 września 1971 roku uderzeniami młotkiem w głowę Musiński zabił konkubinę i pasierba. Ręce i nogi ofiar pogrzebał w ogródku, resztę zakopał w piwnicy. MO poinformował, że Stanisława D. wraz z synem wyjechała do Warszawy.

Wkrótce do Żar przyjechała siostra Zofii B., zaniepokojona jej zniknięciem. Kobieta złożyła doniesienie do wojewódzkich władz ścigania. Musiński został aresztowany, przyznał się do pięciu morderstw.

12 stycznia 1974 roku Musiński został skazany na karę śmierci. Wyrok przyjął z pełnym spokojem.

Musiński wcześniej był karany kilkukrotnie za drobne przestępstwa, m.in. kradzieże gołębi, paliwa. Był alkoholikiem. Stwierdzono u niego zanik mózgu, a także daleko posunięty zanik uczuć wyższych, takich jak miłość, litość, współczucie.

W 1968 roku po kłótni z Zofią B., rzucił w nią nasycone naftą i zapalone szmaty. Kobieta została poparzona. Z tekstu artykułu wynika, że wykorzystywał seksualnie 15-letnią córkę Zofii B. Wcześniej był żonaty, z żoną rozstał się w 1962 roku.

Triss Merigold
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-31, 22:30   

Ciekawa sprawa z tym zanikiem mózgu. Być może był to skutek alkoholizmu(o ile to prawda). Brak uczuć wyższych to norma u wielokrotnych morderców. Mimo to dziwne, że ta historia nie była szerzej komentowana.

pix 

Wysłany: 2016-02-02, 14:50   

Milicjant znajdujący się po lewej stronie Musińskiego (fotografia w dolnym lewym rogu gazety) wygląda jak kosmita. Sorry, ale taka prawda. Nie wiem, czy to okulary? 8-) Chyba tak. Zdjęcie jest mało wyraźne.

Zastanawia mnie również motywacja sprawcy...

Triss Merigold
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-02, 19:11   

hahahaha a ja bym powiedziała, że bardziej jak zombi :mrgreen:
Jeśli faktycznie coś było na rzeczy z tym zanikiem mózgu to motywacja mogła być w zasadzie jakakolwiek. Czytałam kiedyś o pewnym Niemcu, który zabił swoją żonę siekierą. Kiedy wyszedł na wolność związał się z inną kobietą(wiedziała o jego przeszłości). Po kilku latach zgodnego i spokojnego małżeństwa nagle, bez żadnego uprzedzenia czy też powodu zaatakował ją również siekierą. Kobiecie udało się ujść z życiem i wezwać pomoc. Po dokładnych badaniach okazało się iż mężczyzna, który w dzieciństwie doznał poważnego urazu głowy, ma martwą część mózgu i to najprawdopodobniej było powodem morderczego szału, który nie był umotywowany niczym szczególnym i mijał, podobnie jak się pojawiał, sam z siebie.

dalaga 

Wysłany: 2016-06-05, 21:59   

Czesław M. pracował w Żarach w Spółdzielni Usługowo Wytwórczej, w której w tym czasie pracował także mój ojciec. Z racji tego, że Czesław M. hodował gołębie... podobnie jak mój ojciec, to znali się. Czesław M. często bywał u mojego ojca. Pamiętam Go jak przez mgłę... w tym czasie miałem 10-12 lat. Z relacji ojca wiem, że przygotowywał się do każdego z morderstw. Z zakładu pracy podkradał np. cement [spółdzielnia ta produkowała elementy betonowe: płytki chodnikowe, trylinkę, itp.], który potem wykorzystywał do budowy miejsc pochówku poćwiartowanych części ciał [piwnica, komórka]. Z tego wynika, że każdą ze śmierci planował, przygotowywał się do niej. Mój ojciec, z racji znajomości, też był przesłuchiwany w prawie. I z relacji mojego ojca wynikało, że wraz z innymi kolegami z pracy byli u Czesława M. w domu parę dni po drugiej serii morderstw. I z relacji milicjantów wynikało, że byli o "mały włos" od wykrycia tej zbrodni... gdyż gdy byli wtedy w domu u Czesława M. to zwłoki były w innym pomieszczeniu...
W ówczesnym czasie ukazał się także wywiad z Czesławem M. pt. "Paliłem świeczki na Wszystkich Świętych", w którym opowiadał dziennikarzowi, że 1 listopada w piwnicy i komórce palił świeczki. Wywiad został przeprowadzony w celi śmierci... przed wykonaniem kary śmierci.

krakers 
Moderator

Wysłany: 2016-06-05, 22:26   

Dalaga, bardzo ciekawe informacje, z których jednak wyłania się obraz mordercy zorganizowanego i planującego zbrodnie. Dzięki za podzielenie się.

Odpowiedz do tematu