FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Album Download

Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Bolin
2018-12-01, 12:58
"Człowiek o 24 twarzach" - Daniel Keyes
Autor Wiadomość
Wolwer 
Stary ruchacz

Potwierdzenie wizualne: 1
  Wysłany: 2016-03-07, 22:11   "Człowiek o 24 twarzach" - Daniel Keyes

Genialny aktor czy ofiara własnej psychiki?

Billy Milligan. Najcięższy przypadek rozszczepienia osobowości w dziejach.

David ma 8 lat i wchłania cały ból. 14-letni Danny został kiedyś żywcem zakopany pod ziemią. Ragen kontroluje nienawiść, a Adalana szuka homoseksualnej kobiecej czułości. Billy natomiast śpi, bo kiedy tylko się zbudzi, znów spróbuje popełnić samobójstwo. To tylko pięć z dwudziestu czterech twarzy Williama Milligana, jednego z najdziwniejszych przypadków, o jakich słyszały współczesna medycyna i wymiar sprawiedliwości.

USA, koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Na Uniwersytecie Stanowym Ohio dochodzi do serii gwałtów na studentkach. Policja szybko namierza sprawcę - jest nim młody mężczyzna, William (Billy) Milligan. Sprawa wydaje się oczywista, jednak od początku z zatrzymanym jest coś nie tak. Milligan zdaje się nie wiedzieć, o co pytają go policjanci. W areszcie próbuje odebrać sobie życie. By chronić mężczyznę przed nim samym, władze przysyłają doświadczoną panią psycholog. Rozmowa, która odbędzie się między nią a Billym, ujawni szczegóły szokujące opinię publiczną. Postawi też wiele trudnych pytań przed środowiskiem amerykańskich sędziów, psychologów i psychoterapeutów.

Jak żyć, mając w sobie jednocześnie 24 różne postaci? Jak nie popaść w obłęd, słysząc w głowie rozkazy wydawane z serbskim akcentem, płaczliwe zawodzenie małego chłopca lub determinację spragnionej czułości lesbijki? Kim są poszczególne postaci mieszkające w głowie Milligana? W jaki sposób przejmują władzę nad jego myślami i czynami? A może wszyscy zaangażowani w sprawę policjanci, prawnicy i lekarze dają się zwieść grze genialnego aktora, który chce tylko uniknąć kary za popełnione przestępstwa? Tym bardziej, że w toku postępowania okazuje się, że za popełnione gwałty wcale nie odpowiada najbardziej podejrzana z osobowości Milligana...

Trwają prace nad ekranizacją książki Keyesa. W rolę Milligana wcieli się Leonardo DiCaprio. :roll:

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/
źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/

Triss Merigold
[Usunięty]

Wysłany: 2016-03-07, 22:50   

No, no zadziwiasz mnie Wolwer. Chętnie przeczytam, bo brzmi naprawdę ciekawie. O ile tylko moja księgarnia ją posiada :->
Ekranizacja z Leo w roli głównej również brzmi zachęcająco i nie przewracaj mi tu oczami 8-)

Wolwer 
Stary ruchacz

Wysłany: 2016-03-07, 23:00   

Staram się jak mogę pszę Pani :lol:

Ja jestem w połowie książki i powiem szczerzę, że jedna z lepszych książek jakie czytałem.

Mam tylko nadzieję, że LEO tego nie spier... zmarnuje, bo naprawdę dobry aktor jest potrzebny do tego filmu.
Podobno starał się o tą rolę od pięciu lat. :-D

Triss Merigold
[Usunięty]

Wysłany: 2016-03-07, 23:04   

Zachęcasz coraz bardziej, więc poszukam intensywnie tej książki. Myślę, że Leo da radę, bo to fenomenalny aktor.

Wolwer 
Stary ruchacz

Wysłany: 2016-06-23, 10:45   

Książka zaliczona, czy a ? ;-)

Triss Merigold
[Usunięty]

Wysłany: 2016-06-25, 12:44   

Niestety jeszcze nie. Nie mam kompletnie czasu :( może w tym miesiącu sobie zamówię.

Pani Zima 

Potwierdzenie wizualne: 13
Wysłany: 2017-06-11, 20:30   

Książka jest rewelacyjna i naprawdę pozwala lepiej poznać tak intrygujące zagadnienie jak osobowość wieloraka. Przypadek Billy'ego Milligana to również bardzo ciekawa historia z prawnego punktu widzenia. Polecam.
Przy okazji. Historia Billy'ego, zadziwiające zdolności którymi dysponowały poszczególne osobowości, zmiany fizjologiczne itp nasunęły mi pewną myśl. Osoby, ktore zostały uznane za opętane i poddane egzorcyzmom bardzo często wykazują cechy właśnie osobowości wielorakiej.

BALKAN 
Administrator

Wysłany: 2017-06-11, 22:29   

Przyznam "bez bicia" że nie czytałem tej książki, ale niedawno oglądałem dosyć interesujący film o tej tematyce - mianowicie "Split" Oglądał ktoś? Polecam, główny bohater James Mcavoy przygotował się do tej roli naprawdę profesjonalnie No i poruszony jest temat dualismu (o którym tak naprawdę nikt nic nie wie)

krakers 
Moderator

Wysłany: 2017-06-11, 22:58   

Rzeczywiście świetnie zagrany główny bohater. Film w porządku, choć końcówka trochę puszczona, moim zdaniem, w efekt poszła.

Pani Zima 

Wysłany: 2017-06-12, 17:33   

Split inspirowany był historią Milligana. James Mcavoy zagrał genialnie(jak dla mnie Oscar choć wątpię żeby Akademia go doceniała). Niestety zgadzam się z krakers, końcówkę spieprzyli.
Ponoć ma powstać film z Leonardo Dicaprio, Mcavoy ustawił mu poprzeczkę bardzo wysoko. Zachęcam do lektury książki.

Lilith 

Wysłany: 2017-06-13, 10:23   

W końcówce "Splita" polecieli, ale zabieg zamierzony - w końcu idzie o reanimację uniwersum superbohaterów z Panem Szkiełkiem na czele. Zbyt realistycznie być nie mogło :)

Pani Zima 

Wysłany: 2017-06-13, 19:03   

Lilith, nie wiem czy ta reanimacja nastąpi choć przyznam, że chętnie bym obejrzała. Natomiast Split jako całość bardzo ucierpiał na takim właśnie zabiegu. Poważny film, niezwykle ciekawa tematyka na koniec daje ci kopa w dupę i okazuje się być czymś zupełnie innym. Nie zmienia to mojej oceny, ale nieco zaburza odbiór.
P.S.
Pan Szkiełko to chyba akurat złoczyńca a nie superbohater ;)

BALKAN 
Administrator

Wysłany: 2017-06-13, 20:56   

No ale czego Wy się spodziewaliście na końcówce? Pani Zima, w końcówce główny bohater miał osobowość zwierzęcia, to jest właśnie dualism. Widzę że Ty również ominęłaś temat szerokim łukiem ;-) Dualism nie jest ciężkim przypadkiem jest ekstremalnie ciężki. Reżyser nie wiedział jak to pokazać no i pokazał zle (pewnie dlatego Wam się nie podobało). Z tego co wiem, były tylko trzy takie przypadki.

Pani Zima 

Wysłany: 2017-06-13, 21:43   

Jak miło, jeszcze nic o mnie nie wiesz a już zarzucasz mi ignorancję. Z niecierpliwością czekam aż mnie oświecisz i podeprzesz niezbitymi dowodami tezę o dualizmie. Wracając do filmu, główny bohater nie do końca miał osobowość zwierzęcą, mowa była raczej o "potworze". Jego zachowanie również nie do końca można porównać do zachowania jakiegokolwiek zwierzęcia. Świadczy o tym chociażby scena zostawienia dziewczyny ukrytej w klatce. I nie to samo w sobie sprawiło mi problem. Problemem było to co napisała Lilith czyli nawiązanie do uniwersum superbohaterów, czy też super złoczyńców co z poważnego filmu zrobiło dużo niej poważny. I niestety obawiam się, że zakończenie, które w twojej interpretacji nawiązuje do dualizmu w rzeczywistości jest wprowadzeniem do kolejnego filmu/serii w których zobaczymy Pana Szkiełko, Niezniszczalnego i Bestię.

BALKAN 
Administrator

Wysłany: 2017-06-13, 22:29   

Pani Zima gdybym chciał zarzucić Ci ignorancję to napisał bym zupełnie co innego ;-) Nie mam zamiaru nikogo oświecać, nie jestem prometeuszem :-D Czasami po prostu zarzucam hak i czekam próbując wydobyć od Was jakieś informacje, przemyślenia, uwagi, cokolwiek. To co napiszecie jest na wagę złota. Temat dualismu za ciężki, dobra rozumiem. Lilith coś się chyba pomyliło, albo zle zrozumieliśmy.

Odpowiedz do tematu